Wakacje!

Wszechnica Brańszczykowska

Wczoraj miała miejsce inauguracja Wszechnicy Brańszczykowskiej.

Na pierwszy ogień poszło zagadnienie możliwych zakażeń wtórnych koronawirusem. Temat bardzo ważny i na czasie.

Następnie zagadnienia umiejętności żywienia, jak zapowiadaliśmy wcześniej. Między innymi pytanie: „Jak nie głodować i schudnąć?

Dzisiaj kilka migawek, pełny reportaż przedstawimy jutro w dziale „ON-LINE”.

WSZECHNICA BRAŃSZCZYKOWSKA

Mamy przyjemność poinformować, że uruchamiana jest nowa inicjatywa pod nazwą WSZECHNICA BRAŃSZCZYKOWSKA. Jest to formuła znanego od lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który ma misję podnoszenia wiedzy ogólnej i orientacji o nowych trendach we współczesnym dynamicznie rozwijającym się świecie.

Edukacja jest nie jedynym celem tego przedsięwzięcia. Także rozrywka, integracja, ciekawostki, dobre praktyki, wszystko, co pozwala na łatwiejsze, wygodniejsze poruszanie się we współczesnym świecie. Prowadzącymi spotkania nie są tylko prelegenci ściągani z zewnątrz, ale mogą być to także nasi bliscy, czy nawet my sami, bo każdy posiada jakiś obszar „wiedzy tajemnej”, doświadczeń życiowych, historii, którymi może się podzielić z innymi po to, aby te cenne doświadczenia nie zaginęły.

Pełny rozruch nastąpi po wakacjach, za to w okresie wakacji z uwagi na panującą pandemię pod szyldem Wszechnicy odbędą się zajęcia poświęcone Covid i żywieniu.

Serdecznie zapraszamy!

Wakacyjne, plenerowe KINO DOBRYCH FILMÓW

Zgodnie z zaktualizowanym programem Centrum, w ramach projektu Lato, zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Kina Dobrych Filmów.

WSTĘP WOLNY!!!

Seanse kina plenerowego odbywać się będą jak widać, w trzech lokalizacjach. Godziny rozpoczęcia uzależnione są od momentu zachodu słońca w danych dniach.

Zapraszamy serdecznie, dla pierwszych 40 widzów zapewniamy leżaki!

Pozostali widzowie proszeni są o zaopatrzenie się we własne siedziska, będziemy promować najciekawsze, najśmieszniejsze wymyślone i przyniesione przedmioty pozwalające komfortowo obejrzeć prezentowane przez nas pozycje.

WSTĘP WOLNY!!!

Wakacje letnie z GKST Brańszczyk

Niniejszym przedstawiamy program zajęć wakacyjnych obsługiwany przez Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku. Jak w poprzednim roku staraliśmy się, aby nie tylko w Brańszczyku odbywały się zajęcia. Widać to dobrze na poniższej planszy.

ZAPRASZAMY!

Informacje i zapisy jak zwykle tel.: 29 679-40-45, lub email: gdk@branszczyk.pl

Noc Świętojańska

W Brańszczyku, jak wszędzie nad wodą, w tę noc odbywają się obrzędy związane z naturą, ogniem i wodą, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca.  Chrześcijaństwo ten zwyczaj przejęło i zaakceptowało, ponieważ ta noc związana była z imieniem św. Jana. A ponieważ  jest  to i najkrótsza noc w roku i początek lata, więc jest potrójna okazja do świętowania, radości i zabawy.

Zobaczmy jak to wczoraj wyglądało.

Zgromadzeni widzowie zostali przywitani obrzędem poświęcenia wody,  jako że św. Jan był zawsze związany z wodą i chrztem. Kilka miłych i ważnych słów powiedział ksiądz dyrektor  Łukasz Mikołajczyk z zakonu Orionistów. Żeby nie było wątpliwości co do chrztu rzeki, z humorem potwierdził to wójt gminy Brańszczyk, Wiesław Przybylski. Przy okazji podziękował organizatorom za przygotowanie tego, co za chwilę miało się wydarzyć.

Pogoda była łaskawa (bo zamówiona!) i pozwoliła na realizację całego programu.

A zaczęło się to od występów Koła Gospodyń Wiejskich Klub Seniora z Brańszczyka.  

Następnie zaprezentowało się Koło Gospodyń „Porębianki” z Poręby a po nich oglądaliśmy wspólny występ przedstawicieli Koło Gospodyń Wiejskich Turzyniacy i Stowarzyszenia „Turzyńska Seniorada” z Turzyna. Ważne, że w składzie tych zespołów znaleźli się także panowie, którym wcale nie przynosiło to ujmy.

Gwoździem programu stała się jednak inscenizacja Nocy Świętojańskiej przygotowana przez panią Monikę Andrzejewską. Znaleźliśmy tu zarówno wątek wicia wianków przez dziewczyny,  jak też szukanie kwiatu paproci.

Gdy chłopakom udało się w lesie  go w końcu odnaleźć, wszyscy świętowali to  śpiewami  i tańcami dokoła ogniska.

Jak stary zwyczaj nakazuje, dla odgonienia złych mocy niezbędne było palenie ziół takich jak czarny bez, bylica, dziurawiec, biedrzeniec, łopian, ruta i kilka tajemnych składników.

Ich moc odpędzała choroby od ludzi i zwierząt, a także chroniła pola uprawne od klęsk żywiołowych jak grad, susza, powódź. Do tego niezbędne było odprawienie zaklęć przez Szamankę.  Po tej części pozostała już tylko zabawa i skakanie przez ognisko.

Panny korzystając z magicznych mocy, które się tu przewijały, postanowiły wywróżyć sobie przyszłe losy. Puszczając swoje wianki na wodę mogły się dowiedzieć, czy i kiedy uda się znaleźć męża. Dlatego ważne było obserwowanie, czyj wianek popłynie z prądem, czyj zaplącze się w szuwarach no i  który z chłopców wyłowi czyjś wianek z nurtu. Jeśli wyłowi go kawaler, oznacza to szybkie zamążpójście, jeśli nie, wianek spłonie lub utonie, oznacza to staropanieństwo.

Współczesne dziewczyny traktują te wróżby na szczęście dość lekko, bo każda nie czekając wyroków losu potrafi zadbać o swoją przyszłość.

Gdy już zmrok zapadł, wszyscy uczestnicy i zgromadzeni goście skorzystali z zaproszenia do ogniska i grilla na smaczne kiełbaski, kaszanki i mięsiwo, przygotowane przez strażaków z OSP Białebłoto. Za to o bezpieczeństwo dbali nasi strażacy z OSP Brańszczyk.

Jeśli już jesteśmy przy podziękowaniach, trzeba miło wspomnieć że łódź udostępnił i prowadził pan Jan Szymanik a kajaki do asysty łodzi z księdzem udostępnił Grzegorz Kaflik.

Smakowitości należało szybko spożywać, bo jak wiadomo, dzisiejsza noc była bardzo krótka.

A potem spadł deszcz.

Noc Świętojańska – przygotowania

Do jedynego wydarzenia w roku, najkrótszej nocy trzeba się było przygotować. Ponieważ tradycja zobowiązuje, dziewczyny zebrały z łąk najpiękniejsze kwiaty (a sporo tego było) i te, które mogą uwiły z nich wianki. Jak świetnie w nich wyglądają, oceńcie sami.

Ważne jest, skoro tradycje i wiedza są przekazywane z pokolenia na pokolenie, nie obyło się bez pomocy seniorek. Ale wystarczyło kilka chwil, żeby dziewczyny załapały o co w tym wszystkim chodzi. Efekty są zachwycające.

Warto zobaczyć jak to będzie wyglądało w efekcie końcowym i dlatego zapraszamy na uroczystość Nocy Świętojańskiej na przystani w Brańszczyku, wieczorem.