Wszechnica Brańszczykowska

Wczoraj miała miejsce inauguracja Wszechnicy Brańszczykowskiej.

Na pierwszy ogień poszło zagadnienie możliwych zakażeń wtórnych koronawirusem. Temat bardzo ważny i na czasie.

Następnie zagadnienia umiejętności żywienia, jak zapowiadaliśmy wcześniej. Między innymi pytanie: „Jak nie głodować i schudnąć?

Dzisiaj kilka migawek, pełny reportaż przedstawimy jutro w dziale „ON-LINE”.

Noc Świętojańska

W Brańszczyku, jak wszędzie nad wodą, w tę noc odbywają się obrzędy związane z naturą, ogniem i wodą, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca.  Chrześcijaństwo ten zwyczaj przejęło i zaakceptowało, ponieważ ta noc związana była z imieniem św. Jana. A ponieważ  jest  to i najkrótsza noc w roku i początek lata, więc jest potrójna okazja do świętowania, radości i zabawy.

Zobaczmy jak to wczoraj wyglądało.

Zgromadzeni widzowie zostali przywitani obrzędem poświęcenia wody,  jako że św. Jan był zawsze związany z wodą i chrztem. Kilka miłych i ważnych słów powiedział ksiądz dyrektor  Łukasz Mikołajczyk z zakonu Orionistów. Żeby nie było wątpliwości co do chrztu rzeki, z humorem potwierdził to wójt gminy Brańszczyk, Wiesław Przybylski. Przy okazji podziękował organizatorom za przygotowanie tego, co za chwilę miało się wydarzyć.

Pogoda była łaskawa (bo zamówiona!) i pozwoliła na realizację całego programu.

A zaczęło się to od występów Koła Gospodyń Wiejskich Klub Seniora z Brańszczyka.  

Następnie zaprezentowało się Koło Gospodyń „Porębianki” z Poręby a po nich oglądaliśmy wspólny występ przedstawicieli Koło Gospodyń Wiejskich Turzyniacy i Stowarzyszenia „Turzyńska Seniorada” z Turzyna. Ważne, że w składzie tych zespołów znaleźli się także panowie, którym wcale nie przynosiło to ujmy.

Gwoździem programu stała się jednak inscenizacja Nocy Świętojańskiej przygotowana przez panią Monikę Andrzejewską. Znaleźliśmy tu zarówno wątek wicia wianków przez dziewczyny,  jak też szukanie kwiatu paproci.

Gdy chłopakom udało się w lesie  go w końcu odnaleźć, wszyscy świętowali to  śpiewami  i tańcami dokoła ogniska.

Jak stary zwyczaj nakazuje, dla odgonienia złych mocy niezbędne było palenie ziół takich jak czarny bez, bylica, dziurawiec, biedrzeniec, łopian, ruta i kilka tajemnych składników.

Ich moc odpędzała choroby od ludzi i zwierząt, a także chroniła pola uprawne od klęsk żywiołowych jak grad, susza, powódź. Do tego niezbędne było odprawienie zaklęć przez Szamankę.  Po tej części pozostała już tylko zabawa i skakanie przez ognisko.

Panny korzystając z magicznych mocy, które się tu przewijały, postanowiły wywróżyć sobie przyszłe losy. Puszczając swoje wianki na wodę mogły się dowiedzieć, czy i kiedy uda się znaleźć męża. Dlatego ważne było obserwowanie, czyj wianek popłynie z prądem, czyj zaplącze się w szuwarach no i  który z chłopców wyłowi czyjś wianek z nurtu. Jeśli wyłowi go kawaler, oznacza to szybkie zamążpójście, jeśli nie, wianek spłonie lub utonie, oznacza to staropanieństwo.

Współczesne dziewczyny traktują te wróżby na szczęście dość lekko, bo każda nie czekając wyroków losu potrafi zadbać o swoją przyszłość.

Gdy już zmrok zapadł, wszyscy uczestnicy i zgromadzeni goście skorzystali z zaproszenia do ogniska i grilla na smaczne kiełbaski, kaszanki i mięsiwo, przygotowane przez strażaków z OSP Białebłoto. Za to o bezpieczeństwo dbali nasi strażacy z OSP Brańszczyk.

Jeśli już jesteśmy przy podziękowaniach, trzeba miło wspomnieć że łódź udostępnił i prowadził pan Jan Szymanik a kajaki do asysty łodzi z księdzem udostępnił Grzegorz Kaflik.

Smakowitości należało szybko spożywać, bo jak wiadomo, dzisiejsza noc była bardzo krótka.

A potem spadł deszcz.

Noc Świętojańska – przygotowania

Do jedynego wydarzenia w roku, najkrótszej nocy trzeba się było przygotować. Ponieważ tradycja zobowiązuje, dziewczyny zebrały z łąk najpiękniejsze kwiaty (a sporo tego było) i te, które mogą uwiły z nich wianki. Jak świetnie w nich wyglądają, oceńcie sami.

Ważne jest, skoro tradycje i wiedza są przekazywane z pokolenia na pokolenie, nie obyło się bez pomocy seniorek. Ale wystarczyło kilka chwil, żeby dziewczyny załapały o co w tym wszystkim chodzi. Efekty są zachwycające.

Warto zobaczyć jak to będzie wyglądało w efekcie końcowym i dlatego zapraszamy na uroczystość Nocy Świętojańskiej na przystani w Brańszczyku, wieczorem.

II Przegląd Piosenki Biesiadnej w Porębie

Zapraszamy na II Przegląd Piosenki Biesiadnej w najbliższą niedzielę, 21 czerwca 2020r, o godz. 18.00. Miejsce: Skansen im. ks. Jerzego Dąbrowskiego w Porębie.

Skansen ten został reaktywowany w miejsce otwartego w 1972 roku skansenu będącego efektem wieloletnich peregrynacji i poszukiwań zmarłego ks. Dąbrowskiego. Zgromadzone skarby zostały przekazane do Muzeum w Ostrołęce. Jednak pamięć i zaangażowanie mieszkańców pozwoliło na znalezienie kolejnych skarbów, świadków historii naszego regionu.

Stąd odtworzenie a przy okazji rocznicy otwarcia nadarza się okazja powtórzenia Przeglądu Piosenki Biesiadnej, na którą gorąco wszystkich zapraszamy.

Przypominamy o środkach ostrożności – maseczkach, rękawiczkach i zachowaniu odległości, ponieważ pandemia koronawirusa dalej jest groźna a liczba zachorowań nie maleje.

30-lecie samorządności

9 czerwca b.r. z okazji 30-lecia samorządów w Polsce w sali OSP odbyło się uroczyste spotkanie samorządowców z gminy Brańszczyk. Obecni byli radni, sołtysowie, przewodniczący i wójtowie z poprzednich kadencji.

Niestety nie wszystkim udało się przybyć na to spotkanie, ale obecni dali swe świadectwo ważności tego spotkania. Minutą ciszy uczczono także pamięć zmarłych samorządowców.

Zebranych przywitał wójt Wiesław Przybylaki, który wygłosił krótkie przemówienie. Wójt podziękował za przybycie i za pracę na rzecz gminy. Zdaniem wójta samorządy przez te 30 lat wiele zmieniły w gminie na lepsze. Dzięki istnieniu samorządów, poprawiła się efektywność funkcjonowania gminy, a co za tym idzie życie jej mieszkańców.

Następnie głos zabierali: pierwszy wójt Sławomir Rutkowski, Jan Sulik – pierwszy przewodniczący Rady Gminy, Stanisław Kowalski oraz Stanisław Gałązka – najstarszy stażem samorządowiec, wieloletni przewodniczący, który działał we wszystkich kadencjach aż do obecnej.

Stanisław Gałązka podsumował działalność samorządów, mówił o powstawaniu inicjatyw oddolnych, które były wcielane w życie przez gminę, o tym, że przy okazji tej pracy było wiele sporów, ale wszystkie kończyły się wypracowaniem wspólnie uzgadnianych rozwiązań. „Żałuję tylko, że dzisiaj polityka weszła do działań samorządów, tworząc podziały w życiu codziennym, co mi się nie podoba” – stwierdził wieloletni przewodniczący a obecnie radny.

Przewodnicząca Rady obecnej kadencji Ewa Wielgolaska podkreśliła, że wypracowanie modelu samorządności bez wcześniejszych wzorców było wielką zasługą tych pierwszych kadencji. Dziś chcemy się skupić na tym, że jesteśmy tą społecznością lokalną, w której się wszyscy znamy i to tylko od nas zależy, czy chcemy współpracować ze sobą.

Wszyscy obecni zostali uhonorowaniu pamiątkowymi dyplomami oraz otrzymali specjalnie na tę okazję przygotowaną przez dr. Elżbietę Paziewską broszurę pt. „30 lat samorządu w Gminie Brańszczyk”.

W części już rozmów indywidualnych wszyscy zostali poczęstowani smakowitym tortem a o oprawę muzyczną zadbał pianista Grzegorz Prokopczuk, instruktor Gminnego Domu Kultury.

Zawołani po imieniu

„Nie wolno nam zapomnieć… Pamiętamy w Porębie Kocębach”

9 czerwca 2020r. lokalna społeczność na czele z władzami samorządowymi, uczciła 1. rocznicę , odsłonięcia tablicy upamiętniającej śmierć Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego, zamordowanych przez Niemców za pomoc niesioną Żydom w czasie II wojny światowej w Porębie Kocębach. Krótka uroczystość zorganizowana przez Gminny Dom Kultury pozwoliła na chwilę zatrzymać się nad losem ludzi niosących pomoc innym w czasach II wojny światowej.

Głos zabrał Wójt Gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski, który zaznaczył że naszym obowiązkiem jest upamiętnianie takich bohaterów, którzy dali nam przykład jak można było godnie pomagać innym. Naszym obowiązkiem jest abyśmy do tego wracali, pamiętali i przekazywali następnym pokoleniom.

Modlitwę poprowadził ks. prałat Andrzej Grzybowski, proboszcz Parafii Poręba, w swojej wypowiedzi zaznaczył, że miejsca upamiętniające tego typu wydarzenia przypominają nam jak powinniśmy żyć i czym tak naprawdę kierować się w życiu.

Kwiaty pod tablicą złożył Wójt gminy Brańszczyk oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Porębie wraz z przedstawicielami sołectwa i rady rodziców.

Zgromadzeni na uroczystości udali się również do miejsca pochówku zamordowanego Żyda, gdzie stoi brzozowy krzyż w głębi lasu.

Tekst i fot. Katarzyna Bralewska

———————————————————

Piotr Leszczyński i Antoni Prusiński zostali upamiętnieni w ramach projektu „Zawołani po imieniu”, zorganizowanego przez Instytut Pileckiego. Rano 15 maja 1943 roku osaczeni przez gestapo i żandarmerię, we własnych gospodarstwach zostali skatowani wraz z Żydem, któremu pomagali, a następnie zastrzeleni.

„Zawołani po imieniu” to przedsięwzięcie poświęcone Polakom, którzy stracili życie za to, że pomagali Żydom w czasie II wojny światowej. Celem tego przedsięwzięcia jest także integracja rodzin pomordowanych, dotkniętych tym dramatycznym doświadczeniem.

Przez wiele lat po wojnie pamięć o tych wydarzeniach była często skrywana. Rodziny pomordowanych cierpiały w samotności. Instytut Pileckiego tworząc ten projekt miał na celu przywrócenie pamięci bohaterom i uszanowanie cierpienia najbliższych.

24 listopada 2019 w Broku nad Bugiem odbył się Pierwszy Zjazd Rodzin, w którym uczestniczyło ponad 100 osób. Podczas tego spotkania uczestnicy wystosowali list otwarty (można go odnaleźć na stronie internetowej Instytutu Pileckiego), w którym podkreślali ogromne znaczenie tego projektu dla nich samych i zachęcali do jego kontynuacji. 9 czerwca 2019 roku we wsi Poręba-Kocęby odsłonięta została tablica upamiętniająca śmierć Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego.

Kino samochodowe – relacja

Poręba-

Dzień dziecka to nadzwyczajne święto obchodzone zarówno przez tych mniejszych, jak i większych. Gminny Dom Kultury w Brańszczyku w tym roku dołożył wszelkich starań by należycie świętować!

I edycja Letniego Kina Samochodowego hucznie ruszyła w sobotni deszczowy wieczór w Porębie. Dzięki sprawnej i nieocenionej współpracy członków Orkiestry Darmanista oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Brańszczyka i Poręby, późnym wieczorem dzieci miały możliwość  uczestniczyć w projekcji filmu „Basia 2”.

Wszystkie wejściówki  zostały wzorowo odebrane, a seans filmowy mimo trudnych warunków pogodowych rozpoczął się około godziny 20.00. Na miejscu można było zakupić watę cukrową, popcorn i inne przekąski. Mali uczestnicy przedsięwzięcia dostali z okazji swojego święta drobne upominki.

-Brańszczyk-

W niedzielny wieczór na placu tuż za urzędem gminny w Brańszczyku, miała miejsce kolejna odsłona Kina Samochodego. Dzieciaki  wraz ze swoimi osobistymi „szoferami” przybyły na seans filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. W wesołej atmosferze przy smacznych przekąskach film został wyświetlony kilkanaście minut po godzinie 20 z uwagi na bardzo słoneczne zakończenie dnia. Również tym razem o obsługę techniczną dbali członkowie Orkiestry Darmanista oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Brańszczyka.

Samochodowe Kino w Brańszczyku cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, na pewno nie jest to ostatnia edycja tak radosnego wydarzenia!

-Białebłoto-

W Białymbłocie Dzień Dziecka świętowaliśmy dokładnie 1 czerwca, oglądając film pt.” Marona – psia opowieść”! Wczesnym wieczorem te malutkie i te całkiem duże dzieciaki na szkolnym boisku doczekały się seansu zorganizowanego specjalnie z okazji ich święta. Przegryzając dostępny popcorn oraz inne smakołyki rozpoczęliśmy projekcję kilka chwil po 20.00. Kino Samochodowe w naszej gminie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem w związku z tym już zapowiadamy iż podczas tegorocznych wakacji ruszy cotygodniowe kino plenerowe. Repertuar i miejsca projekcji podamy wkrótce, bądźcie czujni!

Kopiujemy obraz Tadeusza Makowskiego.

Naukę rysowania dobrze jest zaczynać od kopiowania mistrzów – to nie wstyd. Ta metoda była stosowana w pracowniach wielkich malarzy począwszy od średniowiecza aż do dzisiaj. Pozwala na poznawanie zasad tworzenia rysunku a potem odkrywanie metod wyczarowywania brył i cieni.

https://www.facebook.com/photo?fbid=1571960859622051&set=pcb.1571962626288541

Dziś pobawimy się w kopiowanie obrazu. Będzie to dzieło Tadeusza Makowskiego, który żył mniej więcej sto lat temu. Jego obraz ,,Dzieci” namalowany farbami olejnymi, wisi w Muzeum Narodowym w Warszawie i w zasadzie przypomina rysunek/ malunek dziecięcy. Będziemy potrzebować:

1. Kartki szarego papieru lub tekturki np. tylnej okładki bloku rysunkowego/ technicznego itp.

2. Pasteli tłustych lub suchych, ewentualnie kredek świecowych.

3. Zwykłej kredki ołówkowej w kolorze czarnym lub ciemno brązowym i ołówka.

4. Kolorowego wydruku z drukarki przedstawiającego reprodukcję obrazu, który chcemy skopiować. Możemy też kopiować obraz patrząc na monitor komputera lub do albumu z reprodukcjami malarstwa, jeśli mamy taki w domu.

5. Pudełka zapałek i zakrętki po jogurcie, kefirze itp.

Najpierw na stole przed sobą kładziemy reprodukcję lub ksero przedstawiające obraz do skopiowania. Następnie ołówkiem odrysowujemy kółka przy pomocy zakrętki.
Kółka będą główkami dzieci.

Potem musimy odrysować „korpusy”. Posłużymy się w tym celu pudełkiem zapałek.

Później dorysowujemy ręce, nogi, czapeczki zaznaczamy oczy, uśmiechy.

Poprawiamy linie narysowane ołówkiem na mocniejsze, grubsze.
Rysujemy je ciemno brązową lub czarną kredką ołówkową.

Najpierw rysujemy kredkami zdecydowane, wyraźne kolory.
Tam, gdzie widzimy wyraźnie czerwień np. na czapeczkach, rysujemy kredką czerwień.
Przyciemniamy też tło.

Nasza kopia nie musi być idealnie podobna do oryginału. Starajmy się jednak oddać nastrój i klimat kopiowanego dzieła.

Efekt końcowy naszej pracy, chociaż wykonamy ją kredkami, będzie przypominał malarstwo olejne.
Powodzenia !

Stulecie urodzin Papieża św. Jana Pawła II

18 maja 2020 obchodziliśmy 100-letnią rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Z tej okazji w Brańszczyku została zorganizowana uroczystość upamiętniająca Wielkiego Papieża.

Uroczystość składała się z dwóch części.

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 17:00 w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP  w Brańszczyku. Najpierw odprawione zostało nabożeństwo majowe, a następnie Msza Święta koncelebrowana przez: księdza Kanonika Pawła Stacheckiego, wikarego Roberta Ratomskiego i kapelana DPS ks. Adama Wiśniewskiego.

We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Brańszczyku oraz Zakonu Rycerzy Jana Pawła II w Brańszczyku.

Druga część uroczystości rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Kwiaty złożyli Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski, Rycerze Jana Pawła II oraz przybyli na ceremonię mieszkańcy.

Hołd Papieżowi oddały poczty sztandarowe.

Następnie swoje przemówienie wygłosił Wójt Gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski. Pan Wójt w swym wystąpieniu podkreślił potrzebę wykorzystania ogromnego dziedzictwa, jakie pozostawił nam Jan Paweł II i przytoczył parę Jego myśli na temat budowania Ojczyzny. Przypomniał między innymi jak Papież mówił, że „Służba narodowi musi być zawsze ukierunkowana na dobro wspólne, które zabezpiecza dobro każdego obywatela. […] Wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli  – niezależnie od opcji politycznej czy światopoglądu wszystkich, którzy pragną razem tworzyć wspólne dobro Ojczyzny. Szanując właściwą życiu wspólnoty politycznej autonomię, trzeba pamiętać jednocześnie o tym, że nie może być ona rozumiana jako niezależność od zasad etycznych”.

(Poniżej zamieszczamy pełny tekst przemówienia Pana Wójta).

Po wysłuchaniu wystąpienia Pana Wójta zebrani  na Skwerze odśpiewali ulubioną przez Papieża pieśń „Barka”. Oprawę muzyczną w kościele oraz na Skwerze zapewnili instruktorzy muzyczni GDK.

Po uroczystości każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe pocztówki. Pocztówki przygotowane są także dla osób, które uczestniczyły we mszy on-line (do odbioru w GDK lub Parafii).

Kościół i Skwer na tę uroczystość został przygotowany przez Siostry Franciszkanki.

Warto przypomnieć, że pomnik Jana Pawła II w Brańszczyku został zaprojektowany przez inżyniera Lesława Ciesielskiego, pochodzącego z Brańszczyka. Autor pragnął pokazać postać taką, jaką wszyscy pamiętamy z pielgrzymek Papieża do ojczyzny bliską a jednocześnie uduchowioną.

Przemówienie pana Wójta Wiesława Przybylskiego wygłoszone podczas uroczystości obchodów 100-lecia rodzin Jana Pawła II w Brańszczyku.

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy i wszyscy, którzy łączą się z nami, by wspólnie świętować.

Raduj się Polsko, raduj się świecie chrześcijański. Oto przed stu laty w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła – nasz wielki rodak, który został Papieżem, bez armii i miecza obalił komunizm, niósł wiarę, nadzieję i miłość całej ludzkości pielgrzymując niestrudzenie po świecie. Podał  wiele drogowskazów na życie, by stawało się coraz bardziej godne i piękne.

Nasz Wielki Święty Jan Paweł II przed laty wezwał nas do życia w prawdzie i wolności. Tej wolności, której owocem jest niepodległe Państwo Polskie, a wraz z nim Polski Sejm i Senat. W 1979 roku podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, cały kraj usłyszał wołanie Jego Świątobliwości do odnowy tej ziemi, odmiany narodowego losu.

Po dwudziestu latach, 11 czerwca 1999 roku Jan Paweł II złożył wizytę w polskim parlamencie.

Wypowiedział wówczas wiele prawd o polskiej drodze do wolności, zadaniach i wyzwaniach w procesie przemian w Ojczyźnie. Przytoczę kilka, które mają treści ciągle aktualne, ponadczasowe, dlatego warto je przypomnieć:

  • Służba narodowi musi być zawsze ukierunkowana na dobro wspólne, które zabezpiecza dobro każdego obywatela. […] Wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli   – niezależnie od opcji politycznej czy światopoglądu wszystkich, którzy pragną razem tworzyć wspólne dobro Ojczyzny. Szanując właściwą życiu wspólnoty politycznej autonomię, trzeba pamiętać jednocześnie o tym, że nie może być ona rozumiana jako niezależność od zasad etycznych. 
  •  Pragnąłbym życzyć polskim politykom i wszystkim osobom zaangażowanym w życiu publicznym, by nie szczędzili sił w budowaniu takiego państwa, które otacza szczególną troską rodzinę, życie ludzkie, wychowanie młodego pokolenia, respektuje prawo do pracy, widzi istotne sprawy całego narodu i jest wrażliwe na potrzeby konkretnego człowieka, szczególnie ubogiego i słabego.
  • Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii, będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom, gdyż „najwspanialszym wypełnieniem wolności jest miłość, która urzeczywistnia się w oddaniu i służbie” (Redemptor hominis, 21).
  • Wszystkim obecnym w [parlamencie] i wszystkim moim Rodakom życzę, aby próg trzeciego tysiąclecia przekroczyli z nadzieją i ufnością, z wolą wspólnego budowania cywilizacji miłości, która opiera się na uniwersalnych wartościach pokoju, solidarności, sprawiedliwości i wolności.
  • Niech Duch Święty nieustannie wspiera wielki proces przemian, służący odnowie oblicza ziemi. Tej naszej wspólnej Ziemi!
  • Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia. 

Dziękuję Wszystkim za uwagę i serdecznie pozdrawiam.

Szczególne słowa podziękowania kieruję do wszystkich osób i organizacji, które zorganizowały to nasze wspólne świętowanie Stulecia urodzin Świętego Jana Pawła II w Brańszczyku.