Rocznica Września 1939 w Brańszczyku

                W dniu 8 września w 81 rocznicę wkroczenia Niemców do Brańszczyka  mieszkańcy gminy  oddali hołd żołnierzom  września 1939 roku, którzy stanęli w obronie Ojczyzny.  O godzinie 14.00 delegacja z udziałem wójta gminy Wiesława Przybylskiego,  księży pochodzących z naszej parafii ks. dr Piotra Dębek, ks. dr Grzegorza  Dębek, dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Krzysztofa Beredy, dzieci  ze szkoły podstawowej im Henryka Sienkiewicza w Brańszczyku pod opieką nauczycielki Joanny Suchenek, regionalisty Jana Szymanika złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie żołnierzy spoczywających w bratniej mogile na cmentarzu parafialnym w Brańszczyku.

Ceremonii przewodził dyrektor Krzysztof Bereda, głos zabrał wójt gminy  Wiesław Przybylski  i Jan Szymanik. Kapłani  przewodniczyli modlitwie w intencji poległych żołnierzy, ofiar wojny i  wszystkich spoczywających na cmentarzu. Złożeniu kwiatów towarzyszyła oprawa muzyczna wykonana na klarnecie przez członkinię orkiestry ,,Darmanista”  Roksanę Sówka.

                 O godzinie 17.00 w kościele parafialnym w Brańszczyku została odprawiona  Msza święta podczas której uczestnicy modlili się w intencji żołnierzy września. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Brzeziński, homilię wygłosił ks. kan. Paweł Stachecki, w koncelebrze brał udział ks. Jacek Rowiński. We wprowadzeniu do Mszy św. rys historyczny wydarzeń  z września 1939 roku przybliżył Jan Szymanik . Treść wystąpienia skupiała się na wydarzeniach dotyczących Brańszczyka i okolic, szczególnie bitwy stoczonej 9 września pod wsią Nadkole. Ks. kan. w homilii w sposób bardzo wymowny połączył złożony na ołtarzu Ojczyzny dar życia  żołnierzy z  darem życia Maryi, Której Narodzenie obchodzimy dnia 8 września. Samorząd gminny reprezentowała Radna Hanna Zagożdźon.  

To były wakacje!

W tym roku z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa wydawało się, że wakacje będą nudą w pozamykanych domach. A jednak udało się znaleźć sposoby na przyjemne spędzenie wakacji.

Zobaczcie, jak to się udało w miejscowościach naszej gminy.

W lipcu, miały tu miejsce warsztaty językowe dla dzieci od 54 do 12 lat zorganizowane przez GCKST i Easy Lingua.

Dzieci poznawały rymowanki i piosenki w języku angielskim, lepiły owoce i zwierzęta z ciastoliny. Były też gry planszowe (po angielsku!) a także zabawa w Escape Room. No i też było dużo, dużo ruchu!.

Oczywiście po angielsku!

Tutaj też nie zabrakło atrakcji dzięki pani Sołtys Małgorzacie Wojcik i współpracy GCKST. Ponieważ pogoda dopisywała, większość zajęć odbywała się na powietrzu.

W Porębie na nudę nikt nie mógł narzekać. Świetlica OSP była używana wyjątkowo, ale i tak tam było wesoło. Nawet po angielsku, gdyż w tym roku poznawanie języka angielskiego było najpopularniejsze.

W Tuchlinie Pani Sołtys i dyrektor GCKST zadbali o atrakcje, których było sporo i nie wszystkie dało się zarejestrować obrazem. Dlatego warto zobaczyć chociaż spis wydarzeń, które tam miały miejsce.

W Brańszczyku też nie było cicho. Najważniejszy ruch to zabawy w Skansenie z językiem angielskim dzięki Easy Lingua. Na szczęście miejsca było sporo, stąd wystarczyło na dogłębne jego poznawanie.

Przy okazji Skansen dawał wiele nowych możliwości: na przykład poznawania historii Kurpiów Białych – bo przecież tutaj mieszkamy – i historii Polski.

Nie tylko historia ale i nowoczesność była tematem zabaw w Skansenie i w OSP. Okazuje się,że nowe technologie jak programowanie w łatwej formie oraz konstruowanie przyszłościowych budowli z klocków Lego też było możliwe.

Ale zawsze się sprawdzały zabawy na świeżym powietrzu, jak zabawy w Tarzana, czy tworzenie ogromnych baniek mydlanych.

Takie to były wakacje!

Kto był, może wspominać z uśmiechem, kto nie był – niech żałuje i czeka na przyszły rok!

„Krwi nie zastąpi żaden lek”

Akcja krwiodawstwa w Brańszczyku, miała miejsce 24 sierpnia 2020r. i była wspaniałym wydarzeniem integrującym społeczność a także niosła realną pomoc osobom potrzebującym.

Na apel o oddawanie honorowo krwi odpowiedziało 41 osób i możemy poszczycić się tym, że ambulans nawet przez chwilę nie był pusty, a aby do niego wejść należało swoje odczekać w kolejce. Krew honorowo oddało 21 osób z czego po raz pierwszy zrobiło to 8 osób.

Przed przystąpieniem do pobrania krwi każdy chętny musiał wypełnić obowiązkową ankietę o stanie zdrowia oraz przejść badanie lekarskie.

Dopiero po tej procedurze można było oddać krew. Okazało się, że było to bezbolesne, co poświadczyli krwiodawcy. Niektórzy z nich robili to kolejny raz, wiedząc, że wykonują bardzo ważną misję społeczną.

Dalej już było jeszcze milej i wesoło.

Na krwiodawców czekało szereg gadżetów i upominków, które ufundowali partnerzy tego wydarzenia tj. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Gmina Brańszczyk, Ostrołęcki Legion, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Stowarzyszenie Bocian Kris, Zakład Fryzjerski Anna Nasiadka w Brańszczyku. Miłym dopełnieniem akcji był kącik czytelniczy zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku, w którym Dyrektor GBP Marta Gołębiewska wraz z Renatą Kulesza w ramach podziękowania obdarowywały każdego uczestnika akcji dobrą książką.

Wiele organizacji przyłączyło się, aby wspólnie promować krwiodawstwo. Akcja zorganizowana pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Wójta Gminy Brańszczyk spotkała się z ogromnym zaangażowaniem lokalnych instytucji i organizacji. W tym miejscu serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji akcji i szerzeniu informacji o tym wydarzeniu Starostwu Powiatowemu w Wyszkowie, Gminie Brańszczyk, Parafii pw. Jana Chrzciciela w Brańszczyku, Klubowi Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Ostrołęcki i Ochotniczej Straży Pożarnej z Brańszczyka.  Dziękujemy także wszystkim, którzy zorganizowali poczęstunek dla Krwiodawców tj. Kołu Gospodyń Wiejskich w Brańszczyku, Piekarni „Wawie” w Brańszczyku oraz Sławomirowi Kraszewskiemu – Sklep Spożywczy „LOBO” z Brańszczyka.

Ponieważ w akcji lipcowej krew oddało 24 osoby, w sumie dało to grupę ponad 40 osób, co stanowi ogromny potencjał, który nie może zostać zaprzepaszczony.

Dlatego pragniemy powołać do istnienia oddział Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion w Porębie „Porębska Kropelka”. Spotkanie zawiązujące odbędzie się już w najbliższą niedzielę (tj. 30 sierpnia) o 11:30 w budynku Starej Plebanii w Porębie. Zaznaczamy, że członkami mogą zostać  nie tylko osoby oddające krew, ale także osoby, którym idea honorowego krwiodawstwa jest bliska i pragną promować krwiodawstwo. Szczegółowe informacje u Pawła Bralewskiego tel. 660 684 861.

Dożynki 20 – Relacja

Ten rok był wyjątkowy jak nigdy. Pandemia, susza, ulewy prawie siedem plag egipskich. Nikt nie myślał o zbieraniu zboża na wieniec. Gdy dowiedzieliśmy się, że dożynki mogą się odbyć, zboże było już za bardzo dojrzałe, a słoma za krucha.

Z tego powodu były trudności z przygotowaniem wieńców. Jednak udało się przygotować je w inny sposób. Były wieńce z ziaren i kłosów swą estetyką nawiązujące do dawnych tradycji.

W obecności licznie zgromadzonych gości odbyła się polowa Msza Święta Dziękczynna prowadzona przez Proboszcza parafii w Porębie Ks. Andrzeja Grzybowskiego. W czasie mszy wręczone zostały dary w postaci koszy dożynkowych z płodami rolnymi.

Mszę uświetnił występ absolwentek Uczelni Muzycznych: Marty Huptas (sopran), Sylwii Pietrzak (mezzosopran), Katarzyny Hushta (akompaniament pianino) oraz chór z Poręby.

Po przemówieniu nastąpiło uroczyste wręczenie dożynkowego chleba Wójtowi przez starostów, a potem z uwagi na pandemię zamiast ceremonii dzielenia się chlebem nastąpiło rozdanie małych bochenków chleba uczestnikom ceremonii.

Na zakończenie Mszy Świętej zgromadzeni mieli okazję posłuchać pieśni w wykonaniu absolwentów uczelni muzycznych. W ich wykonaniu usłyszeliśmy: „Życzenie” F. Chopina, „Groźna dziewczyna” S. Moniuszki i Barcarolle – duet z opery Opowieści Hoffmana J. Offenbacha.

Po występie solistek wszyscy przeszli na plac Rekreacji i Turystyki, by uczestniczyć w uroczystym poświęceniu tego placu. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem pana Wójta, a następnie wszyscy zgromadzeni dostojni goście dokonali ceremonii symbolicznego przecięcia wstęgi. Przecięcia wstęgi dokonali: Wójt, Radni Gminy, Sołtysi i Starostowie tegorocznych dożynek.

Po przecięciu wstęgi, ksiądz Proboszcz dokonał, w oryginalny sposób poświęcenia placu w asyście Wójta i Przewodniczącej Rady Gminy, objeżdżając plac bryczką, powożoną przez Andrzeja Rosińskiego – kowala artysty z Grodziska Mazowieckiego. Bryczka została od niego odkupiona i wyremontowana przez Rycerzy Kolumba z Poręby następnie została sprezentowana miejscowej Parafii.

Na zakończenie wystąpiły Panie z KGW „Porębianki” laureatki tegorocznego Przeglądu Piosenki Biesiadnej w Porębie.

Święto Wojska Polskiego i Festyn Sportowo Rekreacyjny

W niedzielę, 16 sierpnia 2020r. z okazji Święta Wojska Polskiego, w 100 Rocznicę Bitwy Warszawskiej, miały miejsce uroczyste obchody tego Święta oraz Festyn sportowo-rekreacyjny. 

Po mszy przedstawiciele gminy:  sekretarz Beata Wójcik oraz radna Jadwiga Stoszewska złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy z 1920 r.. Kwiaty złożyli także potomkowie żołnierzy: Stanisław Białousz i Jan Szymanik.

Muzeum 2. Korpusu Polskiego z Józefowa przygotowało na parkingu przykościelnym ekspozycję broni i wyposażenia. W czasie prezentacji broni zaserwowano także wojskową grochówkę. Wystawa muzeum była czynna do godz. 14:00

O godzinie 13:00 na przystani w Brańszczyku rozpoczął się Festyn sportowo – rekreacyjny. Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Krzysztof Bereda oraz pani Monika Andrzejewska powitali widzów i uczestników, po czym nastąpiło oficjalne zapalenie znicza olimpijskiego, który został przywieziony aż z Limanowej. Następnie sędzia Andrzej Rębowski omówił zasady i regulamin turnieju piłki plażowej. Po losowaniu drużyn rozpoczął się turniej, który był bardzo zacięty. Po sześciu meczach zwycięzcami zostali: Dominik Czajkowski oraz Jakub Leszczyński, II miejsce zajęli Sławomir Kądziela, Sebastian Wiśniewski, III miejsce zaś Sławomir Lisek i Kacper Bulzak. 

Kolejną konkurencją były rozgrywane wyścigi kajakowe w konkurencji osad dwuosobowych. Łącznie wystartowało 7 osad.

W biegu finałowym kolejne miejsca zajęli: I miejsce – osada: Jan Szymanik, Paweł Deluga, II miejsce – Paweł Kowalski, Patryk Osowiecki, III miejsce – Sławomir Lisek oraz Kacper Bulzak. 

Następną rywalizacją była konkurencja biegu łódką pychówką. Pierwsze miejsce zajął Jan Szymanik, II miejsce Stanisław Kowalski, III miejsce ex aequo Norbert Suwałkiewicz oraz Paweł Lasota.

Ostatnią a zarazem najważniejszą konkurencją był Bieg Zwycięstwa na dystansie ok. 3 km, ze startem po mszy polowej przy krzyżu w Sierakówcu a metą na przystani w Brańszczyku. Miał on na celu nie tylko prostą rywalizację, ale też promocję zdrowego stylu życia a z okazji święta Wojska Polskiego oddanie hołdu żołnierzom walczących w wojnie bolszewickiej 1920 roku. Dlatego na numerach startowych zawodników zostały symbolicznie wymienione nazwiska osób walczących w tej wojnie a pochodzących z ziemi brańszczykowskiej. 

Zanim zawodnicy dobiegli do mety zatrzymali się przy pomniku poległych oddając im hołd, złożyli kwiaty i znicze, odśpiewali hymn państwowy oraz zatknęli flagę, która towarzyszyła im od startu biegu.

W międzyczasie widzowie mieli przyjemność posłuchać piosenek wykonanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Klub Seniora w Brańszczyku, przy akompaniamencie orkiestry “Darmanista”.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji zostały wręczone przez Wójta Wiesława Przybylskiego, radnych gminy p. Hannę Zagożdżon  oraz p. Jadwigę Stoszewską nagrody, którymi były puchary, albumy oraz inne drobne upominki.

Na zakończenie całego festynu wystąpił zespół wokalno-instrumentalny “DreamMelody”, który wykonywał utwory patriotyczne z XX wieku.

Dla najmłodszych uczestników festynu także przewidziano atrakcje m. in. plac zabaw ze zjeżdżalnią oraz największą w gminie piaskownicę.

Dla dzieci, które nie brały udziału w zawodach ani nie kibicowały starszym, organizatorzy przygotowali kącik plastyczny, w którym mogły pobawić się, uruchomić swoją wyobraźnię i budować fantastyczne twory pod kreatywnym kierunkiem pani Jowity Płoszajskiej.

W ramach rekreacji na boisku do piłki plażowej do późnych godzin, swych sił próbowały różne grupy jak druhowie z OSP z Brańszczyka, mieszkańcy gminy czy goście, którzy przypłynęli kajakami aż z Broku.

Dla zmęczonych rywalizacją zawodników, widzów i najmłodszych jako poczęstunek przygotowana została grochówka i kiełbaski. Najmłodsi skorzystali dodatkowo z waty cukrowej i popcornu.

Serdeczne podziękowania należą się panu Grzegorzowi Kaflikowi za dostarczenie kajaków na festyn, panu Janowi Szymanikowi za użyczenie łódki pychówki oraz panom Stanisławowi Kowalskiemu i Norbertowi Suwałkiewiczowi za udostępnienie łodzi motorowej, która posłużyła jako łódź ratownicza oraz sędziowska podczas zawodów.

Organizatorami całego wydarzenia byli: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku oraz Stowarzyszenie Odnowa, a zabezpieczenie imprezy zapewniało OSP Brańszczyk, którym nalezą się specjalne podziękowania.

Fotorelacja z rajdu

Na szczęście pogoda dopisała i w niedzielę, 12 lipca, pomimo wcześniejszych deszczów, odbył się XVII Rajd Szlakiem Siedlisk Bocianich. Na trasie rajdu stawiło się 27 uczestników, fanów dwukołowej przygody. Stałym wsparciem rodzimej grupy była m.in wyszkowska grupa rowerowa.

O godzinie 11.00 rozpoczęliśmy jak co roku trasę, która wiodła przez urocze i malownicze zakątki naszej gminy.

Na Starych Budach mogliśmy podziwiać wiele pięknych gniazd gniazda bociana białego z młodymi i bocianów „na polu”, że radość mieli z tego wszyscy, nie tylko dzieci.

A że rajd nie oznacza wyłącznie przejażdżkę po asfalcie, można zobaczyć na ostatnich zdjęciach. Okazało się, że nie taki diabeł straszny i z humorem nie takie przeszkody się pokonywało.

Trasę naszego rajdu zakończyliśmy tradycyjnie w Skansenie im. Marii Żywirskiej przy ognisku i smacznej kiełbasce.

Wszechnica Brańszczykowska

Wczoraj miała miejsce inauguracja Wszechnicy Brańszczykowskiej.

Na pierwszy ogień poszło zagadnienie możliwych zakażeń wtórnych koronawirusem. Temat bardzo ważny i na czasie.

Następnie zagadnienia umiejętności żywienia, jak zapowiadaliśmy wcześniej. Między innymi pytanie: „Jak nie głodować i schudnąć?

Dzisiaj kilka migawek, pełny reportaż przedstawimy jutro w dziale „ON-LINE”.

Noc Świętojańska

W Brańszczyku, jak wszędzie nad wodą, w tę noc odbywają się obrzędy związane z naturą, ogniem i wodą, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca.  Chrześcijaństwo ten zwyczaj przejęło i zaakceptowało, ponieważ ta noc związana była z imieniem św. Jana. A ponieważ  jest  to i najkrótsza noc w roku i początek lata, więc jest potrójna okazja do świętowania, radości i zabawy.

Zobaczmy jak to wczoraj wyglądało.

Zgromadzeni widzowie zostali przywitani obrzędem poświęcenia wody,  jako że św. Jan był zawsze związany z wodą i chrztem. Kilka miłych i ważnych słów powiedział ksiądz dyrektor  Łukasz Mikołajczyk z zakonu Orionistów. Żeby nie było wątpliwości co do chrztu rzeki, z humorem potwierdził to wójt gminy Brańszczyk, Wiesław Przybylski. Przy okazji podziękował organizatorom za przygotowanie tego, co za chwilę miało się wydarzyć.

Pogoda była łaskawa (bo zamówiona!) i pozwoliła na realizację całego programu.

A zaczęło się to od występów Koła Gospodyń Wiejskich Klub Seniora z Brańszczyka.  

Następnie zaprezentowało się Koło Gospodyń „Porębianki” z Poręby a po nich oglądaliśmy wspólny występ przedstawicieli Koło Gospodyń Wiejskich Turzyniacy i Stowarzyszenia „Turzyńska Seniorada” z Turzyna. Ważne, że w składzie tych zespołów znaleźli się także panowie, którym wcale nie przynosiło to ujmy.

Gwoździem programu stała się jednak inscenizacja Nocy Świętojańskiej przygotowana przez panią Monikę Andrzejewską. Znaleźliśmy tu zarówno wątek wicia wianków przez dziewczyny,  jak też szukanie kwiatu paproci.

Gdy chłopakom udało się w lesie  go w końcu odnaleźć, wszyscy świętowali to  śpiewami  i tańcami dokoła ogniska.

Jak stary zwyczaj nakazuje, dla odgonienia złych mocy niezbędne było palenie ziół takich jak czarny bez, bylica, dziurawiec, biedrzeniec, łopian, ruta i kilka tajemnych składników.

Ich moc odpędzała choroby od ludzi i zwierząt, a także chroniła pola uprawne od klęsk żywiołowych jak grad, susza, powódź. Do tego niezbędne było odprawienie zaklęć przez Szamankę.  Po tej części pozostała już tylko zabawa i skakanie przez ognisko.

Panny korzystając z magicznych mocy, które się tu przewijały, postanowiły wywróżyć sobie przyszłe losy. Puszczając swoje wianki na wodę mogły się dowiedzieć, czy i kiedy uda się znaleźć męża. Dlatego ważne było obserwowanie, czyj wianek popłynie z prądem, czyj zaplącze się w szuwarach no i  który z chłopców wyłowi czyjś wianek z nurtu. Jeśli wyłowi go kawaler, oznacza to szybkie zamążpójście, jeśli nie, wianek spłonie lub utonie, oznacza to staropanieństwo.

Współczesne dziewczyny traktują te wróżby na szczęście dość lekko, bo każda nie czekając wyroków losu potrafi zadbać o swoją przyszłość.

Gdy już zmrok zapadł, wszyscy uczestnicy i zgromadzeni goście skorzystali z zaproszenia do ogniska i grilla na smaczne kiełbaski, kaszanki i mięsiwo, przygotowane przez strażaków z OSP Białebłoto. Za to o bezpieczeństwo dbali nasi strażacy z OSP Brańszczyk.

Jeśli już jesteśmy przy podziękowaniach, trzeba miło wspomnieć że łódź udostępnił i prowadził pan Jan Szymanik a kajaki do asysty łodzi z księdzem udostępnił Grzegorz Kaflik.

Smakowitości należało szybko spożywać, bo jak wiadomo, dzisiejsza noc była bardzo krótka.

A potem spadł deszcz.

Noc Świętojańska – przygotowania

Do jedynego wydarzenia w roku, najkrótszej nocy trzeba się było przygotować. Ponieważ tradycja zobowiązuje, dziewczyny zebrały z łąk najpiękniejsze kwiaty (a sporo tego było) i te, które mogą uwiły z nich wianki. Jak świetnie w nich wyglądają, oceńcie sami.

Ważne jest, skoro tradycje i wiedza są przekazywane z pokolenia na pokolenie, nie obyło się bez pomocy seniorek. Ale wystarczyło kilka chwil, żeby dziewczyny załapały o co w tym wszystkim chodzi. Efekty są zachwycające.

Warto zobaczyć jak to będzie wyglądało w efekcie końcowym i dlatego zapraszamy na uroczystość Nocy Świętojańskiej na przystani w Brańszczyku, wieczorem.

II Przegląd Piosenki Biesiadnej w Porębie

Zapraszamy na II Przegląd Piosenki Biesiadnej w najbliższą niedzielę, 21 czerwca 2020r, o godz. 18.00. Miejsce: Skansen im. ks. Jerzego Dąbrowskiego w Porębie.

Skansen ten został reaktywowany w miejsce otwartego w 1972 roku skansenu będącego efektem wieloletnich peregrynacji i poszukiwań zmarłego ks. Dąbrowskiego. Zgromadzone skarby zostały przekazane do Muzeum w Ostrołęce. Jednak pamięć i zaangażowanie mieszkańców pozwoliło na znalezienie kolejnych skarbów, świadków historii naszego regionu.

Stąd odtworzenie a przy okazji rocznicy otwarcia nadarza się okazja powtórzenia Przeglądu Piosenki Biesiadnej, na którą gorąco wszystkich zapraszamy.

Przypominamy o środkach ostrożności – maseczkach, rękawiczkach i zachowaniu odległości, ponieważ pandemia koronawirusa dalej jest groźna a liczba zachorowań nie maleje.