Noc Świętojańska

W Brańszczyku, jak wszędzie nad wodą, w tę noc odbywają się obrzędy związane z naturą, ogniem i wodą, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca.  Chrześcijaństwo ten zwyczaj przejęło i zaakceptowało, ponieważ ta noc związana była z imieniem św. Jana. A ponieważ  jest  to i najkrótsza noc w roku i początek lata, więc jest potrójna okazja do świętowania, radości i zabawy.

Zobaczmy jak to wczoraj wyglądało.

Zgromadzeni widzowie zostali przywitani obrzędem poświęcenia wody,  jako że św. Jan był zawsze związany z wodą i chrztem. Kilka miłych i ważnych słów powiedział ksiądz dyrektor  Łukasz Mikołajczyk z zakonu Orionistów. Żeby nie było wątpliwości co do chrztu rzeki, z humorem potwierdził to wójt gminy Brańszczyk, Wiesław Przybylski. Przy okazji podziękował organizatorom za przygotowanie tego, co za chwilę miało się wydarzyć.

Pogoda była łaskawa (bo zamówiona!) i pozwoliła na realizację całego programu.

A zaczęło się to od występów Koła Gospodyń Wiejskich Klub Seniora z Brańszczyka.  

Następnie zaprezentowało się Koło Gospodyń „Porębianki” z Poręby a po nich oglądaliśmy wspólny występ przedstawicieli Koło Gospodyń Wiejskich Turzyniacy i Stowarzyszenia „Turzyńska Seniorada” z Turzyna. Ważne, że w składzie tych zespołów znaleźli się także panowie, którym wcale nie przynosiło to ujmy.

Gwoździem programu stała się jednak inscenizacja Nocy Świętojańskiej przygotowana przez panią Monikę Andrzejewską. Znaleźliśmy tu zarówno wątek wicia wianków przez dziewczyny,  jak też szukanie kwiatu paproci.

Gdy chłopakom udało się w lesie  go w końcu odnaleźć, wszyscy świętowali to  śpiewami  i tańcami dokoła ogniska.

Jak stary zwyczaj nakazuje, dla odgonienia złych mocy niezbędne było palenie ziół takich jak czarny bez, bylica, dziurawiec, biedrzeniec, łopian, ruta i kilka tajemnych składników.

Ich moc odpędzała choroby od ludzi i zwierząt, a także chroniła pola uprawne od klęsk żywiołowych jak grad, susza, powódź. Do tego niezbędne było odprawienie zaklęć przez Szamankę.  Po tej części pozostała już tylko zabawa i skakanie przez ognisko.

Panny korzystając z magicznych mocy, które się tu przewijały, postanowiły wywróżyć sobie przyszłe losy. Puszczając swoje wianki na wodę mogły się dowiedzieć, czy i kiedy uda się znaleźć męża. Dlatego ważne było obserwowanie, czyj wianek popłynie z prądem, czyj zaplącze się w szuwarach no i  który z chłopców wyłowi czyjś wianek z nurtu. Jeśli wyłowi go kawaler, oznacza to szybkie zamążpójście, jeśli nie, wianek spłonie lub utonie, oznacza to staropanieństwo.

Współczesne dziewczyny traktują te wróżby na szczęście dość lekko, bo każda nie czekając wyroków losu potrafi zadbać o swoją przyszłość.

Gdy już zmrok zapadł, wszyscy uczestnicy i zgromadzeni goście skorzystali z zaproszenia do ogniska i grilla na smaczne kiełbaski, kaszanki i mięsiwo, przygotowane przez strażaków z OSP Białebłoto. Za to o bezpieczeństwo dbali nasi strażacy z OSP Brańszczyk.

Jeśli już jesteśmy przy podziękowaniach, trzeba miło wspomnieć że łódź udostępnił i prowadził pan Jan Szymanik a kajaki do asysty łodzi z księdzem udostępnił Grzegorz Kaflik.

Smakowitości należało szybko spożywać, bo jak wiadomo, dzisiejsza noc była bardzo krótka.

A potem spadł deszcz.

Noc Świętojańska – przygotowania

Do jedynego wydarzenia w roku, najkrótszej nocy trzeba się było przygotować. Ponieważ tradycja zobowiązuje, dziewczyny zebrały z łąk najpiękniejsze kwiaty (a sporo tego było) i te, które mogą uwiły z nich wianki. Jak świetnie w nich wyglądają, oceńcie sami.

Ważne jest, skoro tradycje i wiedza są przekazywane z pokolenia na pokolenie, nie obyło się bez pomocy seniorek. Ale wystarczyło kilka chwil, żeby dziewczyny załapały o co w tym wszystkim chodzi. Efekty są zachwycające.

Warto zobaczyć jak to będzie wyglądało w efekcie końcowym i dlatego zapraszamy na uroczystość Nocy Świętojańskiej na przystani w Brańszczyku, wieczorem.

II Przegląd Piosenki Biesiadnej w Porębie

Zapraszamy na II Przegląd Piosenki Biesiadnej w najbliższą niedzielę, 21 czerwca 2020r, o godz. 18.00. Miejsce: Skansen im. ks. Jerzego Dąbrowskiego w Porębie.

Skansen ten został reaktywowany w miejsce otwartego w 1972 roku skansenu będącego efektem wieloletnich peregrynacji i poszukiwań zmarłego ks. Dąbrowskiego. Zgromadzone skarby zostały przekazane do Muzeum w Ostrołęce. Jednak pamięć i zaangażowanie mieszkańców pozwoliło na znalezienie kolejnych skarbów, świadków historii naszego regionu.

Stąd odtworzenie a przy okazji rocznicy otwarcia nadarza się okazja powtórzenia Przeglądu Piosenki Biesiadnej, na którą gorąco wszystkich zapraszamy.

Przypominamy o środkach ostrożności – maseczkach, rękawiczkach i zachowaniu odległości, ponieważ pandemia koronawirusa dalej jest groźna a liczba zachorowań nie maleje.

Zmiana zakresu działań Gminnego Domu Kultury

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że decyzją Rady Gminy Brańszczyk, po zatwierdzeniu i publikacji w dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego zmieniony został Statut i nazwa naszego GDK naGminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku.

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że decyzją Rady Gminy Brańszczyk, po zatwierdzeniu i publikacji w dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego zmieniony został Statut i nazwa naszego GDK na Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku.

Na podstawie nowego Statutu zmienia się też zakres działalności Centrum.
Zainteresowanych odsyłamy do tekstu Statutu TUTAJ.

Realne zmiany wymagają prac organizacyjnych, o czym wkrótce poinformujemy.

Dyrektor
Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki
Krzysztof Bereda

30-lecie samorządności

9 czerwca b.r. z okazji 30-lecia samorządów w Polsce w sali OSP odbyło się uroczyste spotkanie samorządowców z gminy Brańszczyk. Obecni byli radni, sołtysowie, przewodniczący i wójtowie z poprzednich kadencji.

Niestety nie wszystkim udało się przybyć na to spotkanie, ale obecni dali swe świadectwo ważności tego spotkania. Minutą ciszy uczczono także pamięć zmarłych samorządowców.

Zebranych przywitał wójt Wiesław Przybylaki, który wygłosił krótkie przemówienie. Wójt podziękował za przybycie i za pracę na rzecz gminy. Zdaniem wójta samorządy przez te 30 lat wiele zmieniły w gminie na lepsze. Dzięki istnieniu samorządów, poprawiła się efektywność funkcjonowania gminy, a co za tym idzie życie jej mieszkańców.

Następnie głos zabierali: pierwszy wójt Sławomir Rutkowski, Jan Sulik – pierwszy przewodniczący Rady Gminy, Stanisław Kowalski oraz Stanisław Gałązka – najstarszy stażem samorządowiec, wieloletni przewodniczący, który działał we wszystkich kadencjach aż do obecnej.

Stanisław Gałązka podsumował działalność samorządów, mówił o powstawaniu inicjatyw oddolnych, które były wcielane w życie przez gminę, o tym, że przy okazji tej pracy było wiele sporów, ale wszystkie kończyły się wypracowaniem wspólnie uzgadnianych rozwiązań. „Żałuję tylko, że dzisiaj polityka weszła do działań samorządów, tworząc podziały w życiu codziennym, co mi się nie podoba” – stwierdził wieloletni przewodniczący a obecnie radny.

Przewodnicząca Rady obecnej kadencji Ewa Wielgolaska podkreśliła, że wypracowanie modelu samorządności bez wcześniejszych wzorców było wielką zasługą tych pierwszych kadencji. Dziś chcemy się skupić na tym, że jesteśmy tą społecznością lokalną, w której się wszyscy znamy i to tylko od nas zależy, czy chcemy współpracować ze sobą.

Wszyscy obecni zostali uhonorowaniu pamiątkowymi dyplomami oraz otrzymali specjalnie na tę okazję przygotowaną przez dr. Elżbietę Paziewską broszurę pt. „30 lat samorządu w Gminie Brańszczyk”.

W części już rozmów indywidualnych wszyscy zostali poczęstowani smakowitym tortem a o oprawę muzyczną zadbał pianista Grzegorz Prokopczuk, instruktor Gminnego Domu Kultury.

Zawołani po imieniu

„Nie wolno nam zapomnieć… Pamiętamy w Porębie Kocębach”

9 czerwca 2020r. lokalna społeczność na czele z władzami samorządowymi, uczciła 1. rocznicę , odsłonięcia tablicy upamiętniającej śmierć Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego, zamordowanych przez Niemców za pomoc niesioną Żydom w czasie II wojny światowej w Porębie Kocębach. Krótka uroczystość zorganizowana przez Gminny Dom Kultury pozwoliła na chwilę zatrzymać się nad losem ludzi niosących pomoc innym w czasach II wojny światowej.

Głos zabrał Wójt Gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski, który zaznaczył że naszym obowiązkiem jest upamiętnianie takich bohaterów, którzy dali nam przykład jak można było godnie pomagać innym. Naszym obowiązkiem jest abyśmy do tego wracali, pamiętali i przekazywali następnym pokoleniom.

Modlitwę poprowadził ks. prałat Andrzej Grzybowski, proboszcz Parafii Poręba, w swojej wypowiedzi zaznaczył, że miejsca upamiętniające tego typu wydarzenia przypominają nam jak powinniśmy żyć i czym tak naprawdę kierować się w życiu.

Kwiaty pod tablicą złożył Wójt gminy Brańszczyk oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Porębie wraz z przedstawicielami sołectwa i rady rodziców.

Zgromadzeni na uroczystości udali się również do miejsca pochówku zamordowanego Żyda, gdzie stoi brzozowy krzyż w głębi lasu.

Tekst i fot. Katarzyna Bralewska

———————————————————

Piotr Leszczyński i Antoni Prusiński zostali upamiętnieni w ramach projektu „Zawołani po imieniu”, zorganizowanego przez Instytut Pileckiego. Rano 15 maja 1943 roku osaczeni przez gestapo i żandarmerię, we własnych gospodarstwach zostali skatowani wraz z Żydem, któremu pomagali, a następnie zastrzeleni.

„Zawołani po imieniu” to przedsięwzięcie poświęcone Polakom, którzy stracili życie za to, że pomagali Żydom w czasie II wojny światowej. Celem tego przedsięwzięcia jest także integracja rodzin pomordowanych, dotkniętych tym dramatycznym doświadczeniem.

Przez wiele lat po wojnie pamięć o tych wydarzeniach była często skrywana. Rodziny pomordowanych cierpiały w samotności. Instytut Pileckiego tworząc ten projekt miał na celu przywrócenie pamięci bohaterom i uszanowanie cierpienia najbliższych.

24 listopada 2019 w Broku nad Bugiem odbył się Pierwszy Zjazd Rodzin, w którym uczestniczyło ponad 100 osób. Podczas tego spotkania uczestnicy wystosowali list otwarty (można go odnaleźć na stronie internetowej Instytutu Pileckiego), w którym podkreślali ogromne znaczenie tego projektu dla nich samych i zachęcali do jego kontynuacji. 9 czerwca 2019 roku we wsi Poręba-Kocęby odsłonięta została tablica upamiętniająca śmierć Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego.

Aktualizacja planu działań GDK

Mamy przyjemność poinformować o publikacji zmodyfikowanego Kalendarium imprez na bieżący rok, dzięki czemu możemy choć w części zrealizować nasze zamierzenia.

Aby obejrzeć szczegóły, prosimy kliknąć w powyższy obrazek.

Dzisiaj matury!

Dzisiaj rozpoczynają się matury. Na początek egzamin pisemny z języka polskiego.

Wszystkim maturzystom życzymy połamania piór! (czy co tam mają).