Dożynki Powiatowo – Gminne

ZAPRASZAMY DO WYSZKOWA!!!

Szczególnie mieszkańców naszej gminy aby obejrzeć naszą reprezentację na tle całego powiatu.

„Krwi nie zastąpi żaden lek”

Akcja krwiodawstwa w Brańszczyku, miała miejsce 24 sierpnia 2020r. i była wspaniałym wydarzeniem integrującym społeczność a także niosła realną pomoc osobom potrzebującym.

Na apel o oddawanie honorowo krwi odpowiedziało 41 osób i możemy poszczycić się tym, że ambulans nawet przez chwilę nie był pusty, a aby do niego wejść należało swoje odczekać w kolejce. Krew honorowo oddało 21 osób z czego po raz pierwszy zrobiło to 8 osób.

Przed przystąpieniem do pobrania krwi każdy chętny musiał wypełnić obowiązkową ankietę o stanie zdrowia oraz przejść badanie lekarskie.

Dopiero po tej procedurze można było oddać krew. Okazało się, że było to bezbolesne, co poświadczyli krwiodawcy. Niektórzy z nich robili to kolejny raz, wiedząc, że wykonują bardzo ważną misję społeczną.

Dalej już było jeszcze milej i wesoło.

Na krwiodawców czekało szereg gadżetów i upominków, które ufundowali partnerzy tego wydarzenia tj. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Gmina Brańszczyk, Ostrołęcki Legion, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Stowarzyszenie Bocian Kris, Zakład Fryzjerski Anna Nasiadka w Brańszczyku. Miłym dopełnieniem akcji był kącik czytelniczy zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku, w którym Dyrektor GBP Marta Gołębiewska wraz z Renatą Kulesza w ramach podziękowania obdarowywały każdego uczestnika akcji dobrą książką.

Wiele organizacji przyłączyło się, aby wspólnie promować krwiodawstwo. Akcja zorganizowana pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Wójta Gminy Brańszczyk spotkała się z ogromnym zaangażowaniem lokalnych instytucji i organizacji. W tym miejscu serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji akcji i szerzeniu informacji o tym wydarzeniu Starostwu Powiatowemu w Wyszkowie, Gminie Brańszczyk, Parafii pw. Jana Chrzciciela w Brańszczyku, Klubowi Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Ostrołęcki i Ochotniczej Straży Pożarnej z Brańszczyka.  Dziękujemy także wszystkim, którzy zorganizowali poczęstunek dla Krwiodawców tj. Kołu Gospodyń Wiejskich w Brańszczyku, Piekarni „Wawie” w Brańszczyku oraz Sławomirowi Kraszewskiemu – Sklep Spożywczy „LOBO” z Brańszczyka.

Ponieważ w akcji lipcowej krew oddało 24 osoby, w sumie dało to grupę ponad 40 osób, co stanowi ogromny potencjał, który nie może zostać zaprzepaszczony.

Dlatego pragniemy powołać do istnienia oddział Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion w Porębie „Porębska Kropelka”. Spotkanie zawiązujące odbędzie się już w najbliższą niedzielę (tj. 30 sierpnia) o 11:30 w budynku Starej Plebanii w Porębie. Zaznaczamy, że członkami mogą zostać  nie tylko osoby oddające krew, ale także osoby, którym idea honorowego krwiodawstwa jest bliska i pragną promować krwiodawstwo. Szczegółowe informacje u Pawła Bralewskiego tel. 660 684 861.

Dożynki 20 – Relacja

Ten rok był wyjątkowy jak nigdy. Pandemia, susza, ulewy prawie siedem plag egipskich. Nikt nie myślał o zbieraniu zboża na wieniec. Gdy dowiedzieliśmy się, że dożynki mogą się odbyć, zboże było już za bardzo dojrzałe, a słoma za krucha.

Z tego powodu były trudności z przygotowaniem wieńców. Jednak udało się przygotować je w inny sposób. Były wieńce z ziaren i kłosów swą estetyką nawiązujące do dawnych tradycji.

W obecności licznie zgromadzonych gości odbyła się polowa Msza Święta Dziękczynna prowadzona przez Proboszcza parafii w Porębie Ks. Andrzeja Grzybowskiego. W czasie mszy wręczone zostały dary w postaci koszy dożynkowych z płodami rolnymi.

Mszę uświetnił występ absolwentek Uczelni Muzycznych: Marty Huptas (sopran), Sylwii Pietrzak (mezzosopran), Katarzyny Hushta (akompaniament pianino) oraz chór z Poręby.

Po przemówieniu nastąpiło uroczyste wręczenie dożynkowego chleba Wójtowi przez starostów, a potem z uwagi na pandemię zamiast ceremonii dzielenia się chlebem nastąpiło rozdanie małych bochenków chleba uczestnikom ceremonii.

Na zakończenie Mszy Świętej zgromadzeni mieli okazję posłuchać pieśni w wykonaniu absolwentów uczelni muzycznych. W ich wykonaniu usłyszeliśmy: „Życzenie” F. Chopina, „Groźna dziewczyna” S. Moniuszki i Barcarolle – duet z opery Opowieści Hoffmana J. Offenbacha.

Po występie solistek wszyscy przeszli na plac Rekreacji i Turystyki, by uczestniczyć w uroczystym poświęceniu tego placu. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem pana Wójta, a następnie wszyscy zgromadzeni dostojni goście dokonali ceremonii symbolicznego przecięcia wstęgi. Przecięcia wstęgi dokonali: Wójt, Radni Gminy, Sołtysi i Starostowie tegorocznych dożynek.

Po przecięciu wstęgi, ksiądz Proboszcz dokonał, w oryginalny sposób poświęcenia placu w asyście Wójta i Przewodniczącej Rady Gminy, objeżdżając plac bryczką, powożoną przez Andrzeja Rosińskiego – kowala artysty z Grodziska Mazowieckiego. Bryczka została od niego odkupiona i wyremontowana przez Rycerzy Kolumba z Poręby następnie została sprezentowana miejscowej Parafii.

Na zakończenie wystąpiły Panie z KGW „Porębianki” laureatki tegorocznego Przeglądu Piosenki Biesiadnej w Porębie.

Konkurs „Łowcy Skarbów Kultury”

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym na zdjęcia ze skansenów. Byliście gdzieś, odwiedziliście Skansen, na przykład nasz?

Zróbcie ciekawe ujęcia, walczcie o nagrodę!

Święto Wojska Polskiego i Festyn Sportowo Rekreacyjny

W niedzielę, 16 sierpnia 2020r. z okazji Święta Wojska Polskiego, w 100 Rocznicę Bitwy Warszawskiej, miały miejsce uroczyste obchody tego Święta oraz Festyn sportowo-rekreacyjny. 

Po mszy przedstawiciele gminy:  sekretarz Beata Wójcik oraz radna Jadwiga Stoszewska złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy z 1920 r.. Kwiaty złożyli także potomkowie żołnierzy: Stanisław Białousz i Jan Szymanik.

Muzeum 2. Korpusu Polskiego z Józefowa przygotowało na parkingu przykościelnym ekspozycję broni i wyposażenia. W czasie prezentacji broni zaserwowano także wojskową grochówkę. Wystawa muzeum była czynna do godz. 14:00

O godzinie 13:00 na przystani w Brańszczyku rozpoczął się Festyn sportowo – rekreacyjny. Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Krzysztof Bereda oraz pani Monika Andrzejewska powitali widzów i uczestników, po czym nastąpiło oficjalne zapalenie znicza olimpijskiego, który został przywieziony aż z Limanowej. Następnie sędzia Andrzej Rębowski omówił zasady i regulamin turnieju piłki plażowej. Po losowaniu drużyn rozpoczął się turniej, który był bardzo zacięty. Po sześciu meczach zwycięzcami zostali: Dominik Czajkowski oraz Jakub Leszczyński, II miejsce zajęli Sławomir Kądziela, Sebastian Wiśniewski, III miejsce zaś Sławomir Lisek i Kacper Bulzak. 

Kolejną konkurencją były rozgrywane wyścigi kajakowe w konkurencji osad dwuosobowych. Łącznie wystartowało 7 osad.

W biegu finałowym kolejne miejsca zajęli: I miejsce – osada: Jan Szymanik, Paweł Deluga, II miejsce – Paweł Kowalski, Patryk Osowiecki, III miejsce – Sławomir Lisek oraz Kacper Bulzak. 

Następną rywalizacją była konkurencja biegu łódką pychówką. Pierwsze miejsce zajął Jan Szymanik, II miejsce Stanisław Kowalski, III miejsce ex aequo Norbert Suwałkiewicz oraz Paweł Lasota.

Ostatnią a zarazem najważniejszą konkurencją był Bieg Zwycięstwa na dystansie ok. 3 km, ze startem po mszy polowej przy krzyżu w Sierakówcu a metą na przystani w Brańszczyku. Miał on na celu nie tylko prostą rywalizację, ale też promocję zdrowego stylu życia a z okazji święta Wojska Polskiego oddanie hołdu żołnierzom walczących w wojnie bolszewickiej 1920 roku. Dlatego na numerach startowych zawodników zostały symbolicznie wymienione nazwiska osób walczących w tej wojnie a pochodzących z ziemi brańszczykowskiej. 

Zanim zawodnicy dobiegli do mety zatrzymali się przy pomniku poległych oddając im hołd, złożyli kwiaty i znicze, odśpiewali hymn państwowy oraz zatknęli flagę, która towarzyszyła im od startu biegu.

W międzyczasie widzowie mieli przyjemność posłuchać piosenek wykonanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Klub Seniora w Brańszczyku, przy akompaniamencie orkiestry “Darmanista”.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji zostały wręczone przez Wójta Wiesława Przybylskiego, radnych gminy p. Hannę Zagożdżon  oraz p. Jadwigę Stoszewską nagrody, którymi były puchary, albumy oraz inne drobne upominki.

Na zakończenie całego festynu wystąpił zespół wokalno-instrumentalny “DreamMelody”, który wykonywał utwory patriotyczne z XX wieku.

Dla najmłodszych uczestników festynu także przewidziano atrakcje m. in. plac zabaw ze zjeżdżalnią oraz największą w gminie piaskownicę.

Dla dzieci, które nie brały udziału w zawodach ani nie kibicowały starszym, organizatorzy przygotowali kącik plastyczny, w którym mogły pobawić się, uruchomić swoją wyobraźnię i budować fantastyczne twory pod kreatywnym kierunkiem pani Jowity Płoszajskiej.

W ramach rekreacji na boisku do piłki plażowej do późnych godzin, swych sił próbowały różne grupy jak druhowie z OSP z Brańszczyka, mieszkańcy gminy czy goście, którzy przypłynęli kajakami aż z Broku.

Dla zmęczonych rywalizacją zawodników, widzów i najmłodszych jako poczęstunek przygotowana została grochówka i kiełbaski. Najmłodsi skorzystali dodatkowo z waty cukrowej i popcornu.

Serdeczne podziękowania należą się panu Grzegorzowi Kaflikowi za dostarczenie kajaków na festyn, panu Janowi Szymanikowi za użyczenie łódki pychówki oraz panom Stanisławowi Kowalskiemu i Norbertowi Suwałkiewiczowi za udostępnienie łodzi motorowej, która posłużyła jako łódź ratownicza oraz sędziowska podczas zawodów.

Organizatorami całego wydarzenia byli: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku oraz Stowarzyszenie Odnowa, a zabezpieczenie imprezy zapewniało OSP Brańszczyk, którym nalezą się specjalne podziękowania.

Zapraszamy na Święto i Festyn!

Z okazji Święta Wojska Polskiego w setną rocznicę Cudu Nad Wisłą, zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu, zarówno jako widzowie ale przede wszystkim jako zawodnicy. Gwarantujemy dobrą zabawę! Obchody tego święta zaczynają się w sobotę 15 sierpnia, ale główne uroczystości i świętowanie w Brańszczyku zaplanowano na niedzielę, 16 sierpnia.

Dla chętnych do pobrania:
Regulamin Festynu,
Karta Zgłoszeniowa,
Oświadczenie dorosłego uczestnika,
Oświadczenie rodzica niepełnoletniego uczestnika,
Opis trasy Biegu Zwycięstwa,
Regulamin turnieju siatkówki,
Regulamin zawodów kajakowych,
Regulamin zawodów łódką pychówką.