Dożynki 20 – Relacja

Ten rok był wyjątkowy jak nigdy. Pandemia, susza, ulewy prawie siedem plag egipskich. Nikt nie myślał o zbieraniu zboża na wieniec. Gdy dowiedzieliśmy się, że dożynki mogą się odbyć, zboże było już za bardzo dojrzałe, a słoma za krucha.

Z tego powodu były trudności z przygotowaniem wieńców. Jednak udało się przygotować je w inny sposób. Były wieńce z ziaren i kłosów swą estetyką nawiązujące do dawnych tradycji.

W obecności licznie zgromadzonych gości odbyła się polowa Msza Święta Dziękczynna prowadzona przez Proboszcza parafii w Porębie Ks. Andrzeja Grzybowskiego. W czasie mszy wręczone zostały dary w postaci koszy dożynkowych z płodami rolnymi.

Mszę uświetnił występ absolwentek Uczelni Muzycznych: Marty Huptas (sopran), Sylwii Pietrzak (mezzosopran), Katarzyny Hushta (akompaniament pianino) oraz chór z Poręby.

Po przemówieniu nastąpiło uroczyste wręczenie dożynkowego chleba Wójtowi przez starostów, a potem z uwagi na pandemię zamiast ceremonii dzielenia się chlebem nastąpiło rozdanie małych bochenków chleba uczestnikom ceremonii.

Na zakończenie Mszy Świętej zgromadzeni mieli okazję posłuchać pieśni w wykonaniu absolwentów uczelni muzycznych. W ich wykonaniu usłyszeliśmy: „Życzenie” F. Chopina, „Groźna dziewczyna” S. Moniuszki i Barcarolle – duet z opery Opowieści Hoffmana J. Offenbacha.

Po występie solistek wszyscy przeszli na plac Rekreacji i Turystyki, by uczestniczyć w uroczystym poświęceniu tego placu. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem pana Wójta, a następnie wszyscy zgromadzeni dostojni goście dokonali ceremonii symbolicznego przecięcia wstęgi. Przecięcia wstęgi dokonali: Wójt, Radni Gminy, Sołtysi i Starostowie tegorocznych dożynek.

Po przecięciu wstęgi, ksiądz Proboszcz dokonał, w oryginalny sposób poświęcenia placu w asyście Wójta i Przewodniczącej Rady Gminy, objeżdżając plac bryczką, powożoną przez Andrzeja Rosińskiego – kowala artysty z Grodziska Mazowieckiego. Bryczka została od niego odkupiona i wyremontowana przez Rycerzy Kolumba z Poręby następnie została sprezentowana miejscowej Parafii.

Na zakończenie wystąpiły Panie z KGW „Porębianki” laureatki tegorocznego Przeglądu Piosenki Biesiadnej w Porębie.