Majowe Święto.

Maj zielony nam nastaje,
Zielenią się sady, gaje
Wiosna zimie gnuśnej łaje
A „Zielone” w rękę daje (…
Ta gra tem się prawem chlubi,
Komu zwiędnie, kto je zgubi,
Lub go zbędzie inszym kształtem,
Opłaca zakład ryczałtem.

(Wespazjan Kochowski ,,Liryki Polskie’’)

W Polsce w pierwszomajowy wieczór, a potem w kolejne majowe sobotnie wieczory, we wsiach nad Bugiem i Narwią obchodzono ,,Konopielki”.  Marzące o zamążpójściu dziewczęta śpiewały pieśni.[1]

Przedziwne wymieszanie tradycji sprawiło, że później dziewczęta urządzały sobie pod krzyżami śpiewające wieczory. Śpiewano o wiankach, ogniach, młodzieńcach. Jeszcze później pod krzyżami i kapliczkami zaczęto odprawiać  święte wieczory, kiedy to śpiewano religijne pieśni.

W dawnej Polsce również mężatki obchodziły wiosenne święto i czciły je śpiewami i tańcami na łące. Te kobiece obrzędy i zabawy np. wybieranie królowej maja, były analogią do celtyckich zabaw kobiecych.

Na Litwie praktykowany był zwyczaj przystrajania majowego drzewka.

,,…w dniu 1 tego miesiąca, na błoniu gdzie się lud zbiera do zabawy, drzewo zielone zakopywano, w różnofarbne wstążki ubrane. Przybywały mężatki, dziewice, chłopcy i ludność cała, na czele mając hożą dziewicę, która tę boginię wyobrażała, wieniec zielony zdobił jej skronie, gałązki zielone aż do stóp ją okrywały. Śpiewano piosenki, w których często się powtarzało,, O Maja! Maja!

Dzień 1 Maja obchodzony w XX w. jako święto pracy, był pierwotnie hołdem składanym przyrodzie, świętem odrodzenia i odnowy po zimie.

U starożytnych ludów obchodzono kult bogini Mai, której cześć oddawano właśnie w pierwszym dniu maja. To właśnie jej imię ma związek z nazwą miesiąca. Ślady kultu tej bogini zachowały się w jej przyzywaniach i tańcach u Greków.

Maja była najpiękniejszą z Plejad, córką boga Atlasa i Plejony. Żyła samotnie w górach Arkadii do czasu, kiedy nie związała się z Zeusem. Urodziła mu syna Hermesa. W mitologii rzymskiej Maja to staroitalska  bogini natury i źródeł, rozrostu w przyrodzie, matka Ziemi, uważana przez niektórych za żonę Wulkana. W dniu pierwszego maja kapłan Wulkana składał jej w ofierze prośną świnię.

czytaj więcej….