12.05 rocznica obrony radiostacji

12 maja 75 rocznica obrony radiostacji w gajówce Udrzyn

12 maja w gajówce Udrzyn odbyła się uroczystość rocznicowa upamiętniająca obronę radiostacji w gajówce Udrzyn. Wydarzenie upamiętniało dzień 5 kwietnia 1944, kiedy trzech żołnierzy AK plut. Jan Janicki ps. „Leszko”, strz. Ireneusz Małaszek ps. „Jeżyk”, strz. Mieczysław Komor „ Wiklina” zginęli w walce z Niemcami podczas obrony radiostacji w gajówce Udrzyn.

Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski. W uroczystości udział wzięli rodziny poległych w obronie radiostacji, przedstawicieli Starostwa Powiatu Ostrowskiego, Burmistrza Broku, przedstawicieli Nadleśnictwa Wyszków i Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, przedstawicieli Związku Piłsudczyków okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, przedstawicieli Związku Piłsudczyków w Ostrowi Mazowieckiej, przedstawicieli podlaskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Dyrektorów Szkół ze sztandarami, Sołtysów, Sztandar Rycerzy Kolumba, mieszkańców Udrzyna i okolic.
Rys historyczny obrazujący tragiczne wydarzenia z roku 1944 przedstawił pan Jacek Frankowski.
Po mszy polowej odbyło się uroczyste składanie kwiatów i zniczy pod pomnikiem poległych. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert w wykonaniu orkiestry „Darmanista”.
Po części oficjalnej uczestnicy wydarzenia mogli uczestniczyć w pokazie łączności przygotowanego przez Klub krótkofalowców z Brańszczyka. Zainteresowanie gości wzbudziła także mała wystawa zdjęć udostępnionych przez p. Elżbietę Frankowską, m.in. kadry z filmu dokumentalnego „Kula” Krzysztofa Wojciechowskiego.