6.07 Piknik „Pomagam z radością”

6 lipca Piknik Rodzinny z udziałem Pary Prezydenckiej RP

.

Podczas charytatywnego  pikniku rodzinnego „Pomagam z Radością” zorganizowanego w sobotę 6 lipca w Centrum Księdza Orione w Brańszczyku zainaugurowano akcję „Pomagam z Radością” organizowaną przez Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności – Orioniści Prowincja Polska.
Celem akcji jest wspieranie najważniejszych potrzeb osób niepełnosprawnych, bezdomnych, samotnych matek, młodzieży i pacjentów hospicjów, seniorów i wszystkich wykluczonych. Piknik zaszczycił swą obecnością prezydent Andrzejem Dudą ze swą małżonką, który objął  piknik swym patronatem.

Na początku odbyło się zamknięte spotkanie z podopiecznymi Centrum Księdza Orione, wolontariuszami i samorządowcami, a następnie rozpoczął się piknik.

Wójt Gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski powitał przybyłych na piknik słowami:

„Szanowni Państwo! W pierwszej kolejności chciałbym serdecznie powitać Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę wraz z małżonką Panią Agatą Kornhauser-Dudą, reprezentantów administracji rządowej, radnych powiatu wyszkowskiego i gminy Brańszczyk, Księdza Prowincjała Zgromadzenia Zakonnego Orionistów oraz wszystkich zgromadzonych na pikniku rodzinnym inaugurującym akcję POMAGAM Z RADOŚCIĄ.

Szanowni Goście i Drodzy Mieszkańcy Gminy Brańszczyk!

Z wielką radością w sercu witam Państwa w Brańszczyku nad piękną i tajemniczą rzeką Bug, w otoczeniu lasów, łąk i pól pozłacanych żytem. Pięknie meandrująca rzeka była od zarania naszej państwowości nie tylko trudną do przebycia przeszkodą, ale stanowiła również istotną arterię komunikacyjną i handlową. Na przestrzeni wieków trudna historia naszej Ojczyzny nie była obca miejscowej ludności. W tym miejscu warto przypomnieć, że gmina Brańszczyk zapisała chlubną kartę m.in. w okresie II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej.

Myślę, że będę wyrazicielem całej naszej wspólnoty samorządowej, jeśli powiem: Panie Prezydencie, Pani Prezydentowo: serdecznie DZIĘKUJEMY za przybycie do Brańszczyka. Państwa wizyta
tu i teraz nie jest przypadkowa. Swoją obecnością zaszczyciliście Państwo inaugurację akcji – POMAGAM
Z RADOŚCIĄ. To niezwykle szlachetna akcja, której uczestnicy mogą z dumą powiedzieć: Idę z własnej woli,
z dobrocią serca, z pomocą, NA SPOTKANIE DRUGIEGO CZŁOWIEKA. Pomagamy, bo każdy człowiek potrzebuje uśmiechu, dobrego słowa, ukojenia w bólu, życzliwości i troski od drugiego, tak jak potrzebujemy przysłowiowych podstawowych składników życia: ognia i wody. Jak napisał jeden z pisarzy: Ludzie żyją nie dlatego, że troszczą się o samych siebie, ale dzięki miłości, której doświadczają od innych.

W naszej gminie hasło POMAGAM Z RADOŚCIĄ jest wdrażane w życie na co dzień, chociażby dzięki działalności Centrum Księdza Orione, inicjatora dzisiejszego pikniku rodzinnego, oraz pobliskiego Ośrodka Wychowawczego dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.  Jako mieszkańcy gminy i władze lokalne jesteśmy zaszczyceni bogactwem dobra, jakie dzieje się
tu wobec najbardziej potrzebujących pomocy – dzieci, młodzieży i dorosłych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Dzisiejsze spotkanie to kolejna doskonała okazja do otworzenia naszych serc
na tych, którzy cierpią obok nas, często w ciszy i samotności.

Jako nowy Wójt Gminy wybrany w ostatnich wyborach samorządowych pragnę zapewnić, że w moim programie działania Człowiek i Rodzina znajdują się zawsze w centrum. Dlatego z ogromną przyjemnością chciałbym poinformować, że aktualnie trwają prace zmierzające do uchwalenia i wprowadzenia w gminie Samorządowej Karty Praw Rodzin.

Korzystające z okazji chciałbym również przypomnieć, jak wiele wzorów dobra i mądrości płynie z kart naszej literatury. Dlatego z ogromną przyjemnością ogłaszam, że mieszkańcy naszej gminy będą uczestniczyć we wrześniu w Narodowym Czytaniu lektur wybranych przez Parę Prezydencką. To dla nas ogromny zaszczyt i niezwykła przyjemność!

Kończąc już, chciałbym życzyć Państwu miłego czasu, dobrych spotkań i rozmów oraz wypoczynku weekendowego na naszym dzisiejszym pikniku. Szczególne słowa podziękowania kieruję również
do wszystkich służb dbających o nasze bezpieczeństwo i osób, które dziś pracują przy obsłudze pikniku. Udanej zabawy!”

                Największą satysfakcję w życiu można znaleźć właśnie przez to, że niesie się dobro, że jak najwięcej daje się z siebie drugiemu człowiekowi – mówił Andrzej Duda. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że wolontariat to nie tylko czynienie dobra. To też bardzo dobry sposób na własny rozwój,
na budowanie osobowości, społecznych kompetencji, wrażliwości. Księża Orioniści stworzyli naprawdę wielkie dzieło – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. – I na uwagę zasługuje fakt, że ta działalność jest prowadzona od prawie 100 lat. Na uwagę zasługuje także, że ta działalność jest niezwykle wszechstronna.

Prezydent w swoim przemówieniu zauważył, że takie wydarzenie jest świetną okazją by zarażać radością pomagania. Bardzo ucieszyła go także obecność dzieci i młodzieży na pikniku. Andrzej Duda był szczęśliwy, że już najmłodsi rozumieją, co jest w życiu ważne i jaką wartość ma niesienie pomocy słabszym.

Po przemówieniach wysłuchaliśmy piosenki „Pomagam z radością” przez Annę Ozner i Koło Gospodyń Wiejskich z Brańszczyka, specjalnie skomponowanej na te okazję.

W ramach pikniku goście i uczestnicy brali udział w zajęciach dla najmłodszych, warsztatach artystycznych,  obejrzeli pokazy pracy psów policyjnych, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i eksperymentów naukowych, symulatory Żandarmerii Wojskowej i prezentacje sprzętu wojskowego. Atrakcje dla dzieci przygotowała Straż Graniczna.

Ponadto można było wziąć udział w rodzinnych warsztatach budowania latawców, nauce udzielania pierwszej pomocy. Dorośli chętnie skorzystali z możliwości badania w dentobusie, oddać honorowo krew,
a panie korzystały z badań profilaktycznych w mammobusie.

Całość ubarwił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej i lokalne zespoły artystyczne a na zakończenie miał miejsce koncert zespołu Janusz Prusinowski Kompania.