Klub Krótkofalowców

Aktualnie, zgodnie z wielokrotnie powtarzanymi zarządzeniami władz zajęcia są odwołane i wszyscy z niecierpliwością czekają na koniec epidemii, aby móc korzystać ze swobody i zabrać się do pracy – dorośli, a do zabawy – młodsi.

Klub Krótkofalowców SQ5SGY, a także pod znakiem SP5PLW działa w Brańszczyku i Wyszkowie gdzie uczestnikami jest młodzież szkolna pod opieką Pawła Różańskiego i Andrzeja Seroki. W sezonie letnim organizowane są wyprawy w teren i zawody typu „Pogoń za lisem”, gdzie można nauczyć się korzystać ze sprzętu radioamatorskiego do pelengacji, czyli poszukiwania nadajników ukrytych przez „lisa”.

Doświadczenie i działalność ta jest szczególnie doceniana w przypadkach klęsk żywiołowych, wypadków i innych zdarzeń gdy nie działają sieci telefoniczne. Tradycje radioamatorskie mają już ponad sto lat ale sprzęt jest nowoczesny i uzyskuje ogromne zasięgi.

Najnowszym projektem jest projekt bezpośredniego, na żywo, telewizyjnego połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną NASA w przyszłym roku, gdzie członkowie Klubu będą mogli osobiście zadawać pytania astronautom, usłyszeć i zobaczyć na żywo odpowiedzi na zadane przez siebie pytania. A przy okazji obejrzeć ciekawe eksperymenty na orbicie!

Po zakończeniu okresu zagrożenia epidemiologicznego będziemy informowali zainteresowanych na stronie WWW
o wznowieniu działalności Klubu, a informacji na ten temat udziela sekretariat GDK pod nr. telefonu: 29 679-40-45.