30-lecie samorządności

9 czerwca b.r. z okazji 30-lecia samorządów w Polsce w sali OSP odbyło się uroczyste spotkanie samorządowców z gminy Brańszczyk. Obecni byli radni, sołtysowie, przewodniczący i wójtowie z poprzednich kadencji.

Niestety nie wszystkim udało się przybyć na to spotkanie, ale obecni dali swe świadectwo ważności tego spotkania. Minutą ciszy uczczono także pamięć zmarłych samorządowców.

Zebranych przywitał wójt Wiesław Przybylaki, który wygłosił krótkie przemówienie. Wójt podziękował za przybycie i za pracę na rzecz gminy. Zdaniem wójta samorządy przez te 30 lat wiele zmieniły w gminie na lepsze. Dzięki istnieniu samorządów, poprawiła się efektywność funkcjonowania gminy, a co za tym idzie życie jej mieszkańców.

Następnie głos zabierali: pierwszy wójt Sławomir Rutkowski, Jan Sulik – pierwszy przewodniczący Rady Gminy, Stanisław Kowalski oraz Stanisław Gałązka – najstarszy stażem samorządowiec, wieloletni przewodniczący, który działał we wszystkich kadencjach aż do obecnej.

Stanisław Gałązka podsumował działalność samorządów, mówił o powstawaniu inicjatyw oddolnych, które były wcielane w życie przez gminę, o tym, że przy okazji tej pracy było wiele sporów, ale wszystkie kończyły się wypracowaniem wspólnie uzgadnianych rozwiązań. „Żałuję tylko, że dzisiaj polityka weszła do działań samorządów, tworząc podziały w życiu codziennym, co mi się nie podoba” – stwierdził wieloletni przewodniczący a obecnie radny.

Przewodnicząca Rady obecnej kadencji Ewa Wielgolaska podkreśliła, że wypracowanie modelu samorządności bez wcześniejszych wzorców było wielką zasługą tych pierwszych kadencji. Dziś chcemy się skupić na tym, że jesteśmy tą społecznością lokalną, w której się wszyscy znamy i to tylko od nas zależy, czy chcemy współpracować ze sobą.

Wszyscy obecni zostali uhonorowaniu pamiątkowymi dyplomami oraz otrzymali specjalnie na tę okazję przygotowaną przez dr. Elżbietę Paziewską broszurę pt. „30 lat samorządu w Gminie Brańszczyk”.

W części już rozmów indywidualnych wszyscy zostali poczęstowani smakowitym tortem a o oprawę muzyczną zadbał pianista Grzegorz Prokopczuk, instruktor Gminnego Domu Kultury.