„Krwi nie zastąpi żaden lek”

Akcja krwiodawstwa w Brańszczyku, miała miejsce 24 sierpnia 2020r. i była wspaniałym wydarzeniem integrującym społeczność a także niosła realną pomoc osobom potrzebującym.

Na apel o oddawanie honorowo krwi odpowiedziało 41 osób i możemy poszczycić się tym, że ambulans nawet przez chwilę nie był pusty, a aby do niego wejść należało swoje odczekać w kolejce. Krew honorowo oddało 21 osób z czego po raz pierwszy zrobiło to 8 osób.

Przed przystąpieniem do pobrania krwi każdy chętny musiał wypełnić obowiązkową ankietę o stanie zdrowia oraz przejść badanie lekarskie.

Dopiero po tej procedurze można było oddać krew. Okazało się, że było to bezbolesne, co poświadczyli krwiodawcy. Niektórzy z nich robili to kolejny raz, wiedząc, że wykonują bardzo ważną misję społeczną.

Dalej już było jeszcze milej i wesoło.

Na krwiodawców czekało szereg gadżetów i upominków, które ufundowali partnerzy tego wydarzenia tj. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Gmina Brańszczyk, Ostrołęcki Legion, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Stowarzyszenie Bocian Kris, Zakład Fryzjerski Anna Nasiadka w Brańszczyku. Miłym dopełnieniem akcji był kącik czytelniczy zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku, w którym Dyrektor GBP Marta Gołębiewska wraz z Renatą Kulesza w ramach podziękowania obdarowywały każdego uczestnika akcji dobrą książką.

Wiele organizacji przyłączyło się, aby wspólnie promować krwiodawstwo. Akcja zorganizowana pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Wójta Gminy Brańszczyk spotkała się z ogromnym zaangażowaniem lokalnych instytucji i organizacji. W tym miejscu serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji akcji i szerzeniu informacji o tym wydarzeniu Starostwu Powiatowemu w Wyszkowie, Gminie Brańszczyk, Parafii pw. Jana Chrzciciela w Brańszczyku, Klubowi Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Ostrołęcki i Ochotniczej Straży Pożarnej z Brańszczyka.  Dziękujemy także wszystkim, którzy zorganizowali poczęstunek dla Krwiodawców tj. Kołu Gospodyń Wiejskich w Brańszczyku, Piekarni „Wawie” w Brańszczyku oraz Sławomirowi Kraszewskiemu – Sklep Spożywczy „LOBO” z Brańszczyka.

Ponieważ w akcji lipcowej krew oddało 24 osoby, w sumie dało to grupę ponad 40 osób, co stanowi ogromny potencjał, który nie może zostać zaprzepaszczony.

Dlatego pragniemy powołać do istnienia oddział Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion w Porębie „Porębska Kropelka”. Spotkanie zawiązujące odbędzie się już w najbliższą niedzielę (tj. 30 sierpnia) o 11:30 w budynku Starej Plebanii w Porębie. Zaznaczamy, że członkami mogą zostać  nie tylko osoby oddające krew, ale także osoby, którym idea honorowego krwiodawstwa jest bliska i pragną promować krwiodawstwo. Szczegółowe informacje u Pawła Bralewskiego tel. 660 684 861.