Kupalnocka w Brańszczyku

Wczoraj – 27 czerwca, nad Bugiem w Brańszczyku obchodziliśmy noc świętojańską.

Z uwagi na niesprzyjającą pogodę w czwartek, uroczystość została przesunięta na niedzielny wieczór.

Nad brzegiem Bugu, w przepięknej scenerii mogliśmy obejrzeć poetycką inscenizację święta kupalnocki w wykonaniu zespołu Gminnego Centrum Kultury. Inscenizacja wykorzystywała elementy związane z obrzędami świętojańskimi takimi jak palenie ognia, rzucanie ziół do ognia, tańce i śpiewy wokół ognia czy puszczanie wianków na rzece.

Uczestniczki inscenizacji ubrane były w białe sukienki i na głowie miały okazałe wianki wykonane z ziół. Inscenizacja wykorzystywała ludowe piosenki wykonywane przez zespół Centrum Kultury . Było pięknie, magicznie – to opinie widzów zgromadzonych wczoraj na przystani.

Magiczną atmosferę podkreślały pochodnie, które otoczyły scenę przedstawienia. Bo, jak przystało, ogień i woda to dwa niezbędne atrybuty Święta.

Inscenizację oglądała licznie zgromadzona publiczność, jak się okazało,warto było.

Po przedstawieniu w wykonaniu Centrum Kultury można było obejrzeć występy chórów: Koła Gospodyń „Turzyńska Seniorada” oraz Klubu Seniora z Brańszczyka.

Warto dodać, że wianki zostały wykonane przez członkinie kół gospodyń wiejskich w Brańszczyku.

Na zakończenie wójt gminy pan Wiesław Przybylski podziękował wszystkim występującym za przygotowanie pięknego widowiska i mieszkańcom za przybycie.

Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy byli mieli udany wieczór – a nieobecni żałują. 

Zapraszamy za rok! 🙂

A tutaj już prywatnie…..