Rotmistrz Witold Pilecki

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej z dnia 30 lipca 1992 r. Nawiązuje ono bezpośrednio do przedwojennego Święta Żołnierza, upamiętniającego zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Wojsko Polskie stoczyło wówczas jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża.

Tego dnia szczególnie należy pamiętać o żołnierzach, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Dzisiaj jako społeczność, mieszkańcy Brańszczyka wspominamy poległych i oddajemy im hołd, w szczególności tym żołnierzom, którzy walczyli czy też zginęli na ziemi brańszczykowskiej.

Należy wspomnieć o lokalnych miejscach pamięci: grobie żołnierzy z 1920 roku na naszym cmentarzu w Brańszczyku czy tablicy umiejscowionej w naszym kościele, upamiętniającej ludzi, którzy walczyli z bolszewicką nawałą.

Z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego, przygotowaliśmy dla naszej społeczności wystawę poświęconą jednemu z najodważniejszych i najbardziej zasłużonych żołnierzy Wojska Polskiego, o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Należy podkreślić, że pamięć o Nim, władze komunistyczne chciały wymazać ze świadomości Polaków i z kart polskiej historii.

Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia.

Dziękujemy Muzeum Dom Rodziny Pileckich za udostępnienie tablic.