9.06 „Zawołani po imieniu”

9 czerwca „Zawołani po imieniu” odsłonięcie tablicy – Poręba – Kocęby

„Zawołani po imieniu” to realizowany przez Instytut Pileckiego projekt, którego celem jest upamiętnienie Polaków zamordowanych czasie niemieckiej okupacji za niesienie pomocy Żydom.
W niedzielę 9 czerwca w Porębie – Kocęby odbyła się wzruszająca uroczystość odsłonięcia osadzonej w kamieniu mosiężnej tablicy poświęconej dwóm bohaterskim mieszkańcom wsi – Piotrowi Leszczyńskiemu i Antoniemu Prusińskiemu, zamordowanych przez Niemców wraz z nieznanym z nazwiska ukrywającym się Żydem, któremu narażając własne życie postanowili pomóc. Za taką pomoc, zgodnie z rozporządzeniem Hansa Franka z 15 października 1941 roku, groziła kara śmierci.
Dotychczas pamięć o tych, którzy wykazali się niezwykłą odwagą w obliczy niemieckiego terroru pielęgnowana była we wspomnieniach najbliższych. Upamiętnianie takich wydarzeń staje się częścią lokalnej świadomości historycznej.
Uroczystość w Porębie poprzedzona została polową Mszą Świętą. Pośród licznie zgromadzonych nie zabrakło najbliższej rodziny oraz dalszych krewnych zamordowanych.