Zajęcia plastyczne

Ograniczenia spowodowane pandemią nie pozwalają na bezpośrednie spotkania, ale dzięki Internetowi nauczyliśmy się prowadzić zajęcia zdalnie.

To samo zresztą robimy z zajęciami typu teatralnego, gdzie pokazujemy zarówno ciekawe historyjki jak i warsztaty, które pozwalają bawić się w teatr na różne sposoby samodzielnie.

Zajęcia plastyczne prowadzi pani Jowita Płoszajska, gdzie już od kilku tygodni na naszym facebookowym profilu GDK publikuje kolejne propozycje prac plastycznych do wykonania samodzielnie domu. Ponieważ na FB trzeba się czasami trzeba zużyć wiele czasu, żeby odnaleźć kolejne zajęcia, będziemy je w skondensowanej formie i miejscu prezentować na stronie WWW naszego Domu Kultury w dziale „Zajęcia Plastyczne” oraz w „Relacjach”.


Dziś najświeższy temat: Kopiujemy obraz Tadeusza Makowskiego.

Tadeusz Makowski, malarz słynny z pięknych obrazów przedstawiających dzieci potrafił w prosty a zarazem ciekawy sposób pokazać postaci w scenach wiejskich i przy zabawie. Dziś jeden z tych obrazów namalujemy sami.

Dziś pobawimy się w kopiowanie obrazu. Będzie to dzieło Tadeusza Makowskiego, który żył mniej więcej sto lat temu. Jego obraz ,,Dzieci” namalowany farbami olejnymi, wisi w Muzeum Narodowym w Warszawie i w zasadzie przypomina rysunek/ malunek dziecięcy. Będziemy potrzebować:

1. Kartki szarego papieru lub tekturki np. tylnej okładki bloku rysunkowego/ technicznego itp.

2. Pasteli tłustych lub suchych, ewentualnie kredek świecowych.

3. Zwykłej kredki ołówkowej w kolorze czarnym lub ciemno brązowym i ołówka.

4. Kolorowego wydruku z drukarki przedstawiającego reprodukcję obrazu, który chcemy skopiować. Możemy też kopiować obraz patrząc na monitor komputera lub do albumu z reprodukcjami malarstwa, jeśli mamy taki w domu.

5. Pudełka zapałek i zakrętki po jogurcie, kefirze itp.

Najpierw na stole przed sobą kładziemy reprodukcję lub ksero przedstawiające obraz do skopiowania. Następnie ołówkiem odrysowujemy kółka przy pomocy zakrętki.
Kółka będą główkami dzieci.

Potem musimy odrysować „korpusy”. Posłużymy się w tym celu pudełkiem zapałek.

Później dorysowujemy ręce, nogi, czapeczki zaznaczamy oczy, uśmiechy.

Poprawiamy linie narysowane ołówkiem na mocniejsze, grubsze.
Rysujemy je ciemno brązową lub czarną kredką ołówkową.

Najpierw rysujemy kredkami zdecydowane, wyraźne kolory.
Tam, gdzie widzimy wyraźnie czerwień np. na czapeczkach, rysujemy kredką czerwień.
Przyciemniamy też tło.

Nasza kopia nie musi być idealnie podobna do oryginału. Starajmy się jednak oddać nastrój i klimat kopiowanego dzieła.

Efekt końcowy naszej pracy, chociaż wykonamy ją kredkami, będzie przypominał malarstwo olejne.
Powodzenia !
Aktualnie, zgodnie z wielokrotnie powtarzanymi zarządzeniami władz zajęcia są odwołane i wszyscy z niecierpliwością czekają na koniec epidemii, aby móc korzystać ze swobody i zabrać się do pracy – dorośli, a do zabawy – młodsi.

Zajęcia plastyczne są jedną z najpopularniejszych form zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

Dzieci podczas zajęć plastycznych będą mogły poznać podstawowe wartości plastyczne (barwa, kreska, bryła, faktura, forma przestrzenna, kompozycja) oraz techniki plastyczne z dziedziny malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby. Proponowana edukacja plastyczna ma charakter zabawy, a zarazem pracy twórczej wpływającej na rozwój wyobraźni, niezależnego myślenia oraz ekspresji twórczej.

Prowadząca Jowita Płoszajska zawsze znajduje ciekawe formy, o których nawet nie pomyśleliśmy, że może być to sposób zabawy, rozwijania wyobraźni i talentów. Oprócz znanych form rysowania, malowania farbami, flamastrami znajdujemy też inne materiały, które mogą być użyte jako formy plastyczne.

Na każdych zajęciach pojawiające się tematy związane są związane  z aktualnymi wydarzeniami w kalendarzu, przyrodzie, w rzeczywistości i w bajkach.

Na przykład krokusy. Krokusy to jedne z pierwszych wiosennych kwiatków.
Do ich stworzenia dzieci zastosowały metodę recyclingu, a wykorzystały to, co każdy ma pod ręką w domu- pudełka po jajkach, butelki i rolki po papierze toaletowym. W ruch poszły też pędzelki i farby. Oto kolorowe efekty.

Zajęcia plastyczne to nie tylko pokrywanie obrazami płaskiego papieru. Zdarza się, że do GDK przybywały prehistoryczne zielone smoko-dinozauro-krokodyle. Okazało się, że wyjątkowo nie trzeba ich się bać, bo są bardzo sympatyczne i dają się łatwo zrobić. Proces tworzenia widać, jest prosty. Tylko trzeba mieć pomysł!

Skoro jesteśmy przy historii, to człowiek od najstarszych czasów malował obrazy, sceny ze swojego życia dzięki czemu dzisiaj wiemy, jak wtedy było. Możliwe, że za ileś tysięcy lat cała nasza cywilizacja zostanie zapomniana ale malowidła naskalne przetrwają. Nauczmy się, jak to się robi.
Powstały piękne prace inspirowane malarstwem naskalnym. Naturalne składniki takie jak kawa, kasza manna, papryka w proszku dodały dziełom smaku i koloru…

Podczas zajęć  pojawia się mnóstwo tematów jak maski karnawałowe, ozdoby świąteczne, witraże, kolaże.

Z każdych zajęć dzieci i dorośli wynoszą ciekawe doświadczenia i umiejętności.

Zajęcia odbywają się zwykle dwa razy w tygodniu w grupach dostosowanych wiekowo.

Po zakończeniu okresu zagrożenia epidemiologicznego będziemy informowali zainteresowanych na stronie WWW
o wznowieniu zajęć, a zawsze informacji na ten temat udziela sekretariat GDK pod nr. telefonu: 29 679-40-45.